YASTAYIZ...

Sözün bittiği yerdeyiz. YASTAYIZ… Soma maden kazası tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Milletçe, Soma'da yaşanan acı olaya ağlıyoruz. www.turizmaktuel.com ve Turizm Aktüel Dergisi olarak, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve bu acıyı yüreğinde hisseden herkese başsağlığı ve sabır dileriz.

14/05/2014 16:57
YASTAYIZ...

Sözün bittiği yerdeyiz. YASTAYIZ…  Soma maden kazası tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Milletçe, Soma'da yaşanan acı olaya ağlıyoruz.  www.turizmaktuel.com ve Turizm Aktüel Dergisi olarak, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve bu acıyı yüreğinde hisseden herkese başsağlığı ve sabır dileriz.

SOMA MADEN FACİASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 05.00'da bir açıklama yaptı. Bakan Yıldız yaptığı 4. açıklamada, ölü sayısını 201, yaralı sayısını da 80 olarak açıkladı. SOMA'dan gelen son haber ise sabah saat 04.00 sıralarında ikinci bir yangın çıktığı yönünde oldu. Yandın sebebiyle 3 saat boyunca kurtarma çalışmaları durdu. Sabah saat 07.00'de ekipler yeniden içeri girdi ve 1 ceset daha çıkarıldı.

TRAFO PATLADI YANGIN ÇIKTI

Türkiye Soma'dan gelen haberle sarsıldı! Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Soma'daki maden ocağında, akşam saatlerinde trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. 150 metre kotunda meydana gelen patlamayla birlikte yüzlerce işçi mahsur kaldı.

Eynez bölgesindeki maden bölgesinde çalışmaları takip eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, madene kurtarma amaçlı giren ve dumandan etkilenen bazı kişilerin de yaralılar arasında sayılmış olabileceğini söyledi.

DAHA KRİTİK BİR DÖNEME GİRİYORUZ

Bakan Yıldız, "Bizim endişemizi daha da artıracak bir durumdur bu. Daha da zorlanacağımız bir durum olabiilir. Daha kritik bir döneme giriyoruz, daha kritik bir noktaya gidiyoruz. Çalışmalara ara verilmedi, ancak zaman ilerledikçe daha da hızlı bir şekilde olumsuzluğa gidiyor. Endişemiz ondan. Şu anda 430 kişi kurtarma çalışmasında bulunuyor. İhmal varsa hiçbir yerde kayıtsız kalmadığımız gibi buna da kayıtsız kalmayız ama bu bu gecenin gündemi bu değil. Bu sabahın gündemi değil. Tek bir şeye fokuslandık, o arkadaşlarımız sağ olarak kurtarılması.

 İdari ve adli ne varsa zaten o yapılır. İşçiler çevre ilçelerden, özellikle Savaştepe'nin de bulunduğu yerlerden. Sayı endişe edeceğimiz bir noktaya doğru gidiyor. Şu andaki sayımız da çok fazla. Cenaze işlemlerinin de yapılması gerekiyor. Görev dağılımı yaptık. Yüreğimizde büyük bir acı dolarak bunları yapıyoruz. Herkesin bulunduğu ilçede köyde toprağa verilmesi daha doğru görünüyor" dedi.

Personel listesi üzerinde çalışma yapıldığını, adli tıp kurumu ve savcılıkla görüştüklerini, hukuki işlemlerin hızlı şekilde yürütülmesi için uğraş verdiklerini aktaran Yıldız, şunları kaydetti: "Sayı endişe ettiğimiz noktaya doğru gidiyor. Yarının hazırlıklarını, organizasyonu da bir yandan yapmamız gerekiyor. Cenaze işlemleriyle ilgili bir boşluk olmaması için çalışmamız lazım. Bakan yardımcısı, milletvekili arkadaşlarımızla görev dağılımı yaptık, yüreğimizde büyük bir acıyla bunları yapıyoruz." Bakan Yıldız, soru üzerine madeni işleten şirketin yetkilileriyle görüştüğünü de bildirdi. 

Yorumlar