Duayen turizmci Hami Fidanoğlu hayatını kaybetti

Kültür Seyahat Acentesi’nin sahibi, Hami Fidanoğlu bir süreden beri yaşadığı rahatsızlığı aşamayarak yaşamını yitirdi.

26/04/2024 12:37
Duayen turizmci Hami Fidanoğlu hayatını kaybetti

Daha öğrencilik yıllarında Türk Milli Gençlik Teşkilatı Turizm Masası’nda (TMGT) başlayarak turizm sektöründe çalışmaya başlayan Fidanoğlu, aralarında Türkiye Seyahat Acenteleri Vakfı (TURSAV) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)'ın da olduğu sektör ile ilgili birçok kurum ve kuruluşta kuruculuk ve yöneticilik yaptı.

Fidanoğlu’nuin cenazesi 27 Nisan Cumartesi günü (Yarın) öğlen Şişli Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Karacaahmet’te toprağa verilecek. Hami Fidanoğlu için aynı gün akşam saat 18.30’da Sultanahmet’teki Armada Otel’de meslektaşları dostları ve yakınrarının katılımıyla anma toplantısı yapılacak.

Hami Fidanoğlu kimdir?

1950 yılında  Erzincan Refahiye’de ailenin yedi çocuğundan biri olarak dünya geldi.

Ortaokul ve lise öğrenimini yatılı olarak Vefa Lisesi’nde tamamladı. Üniversite öğrenimi için İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandı (1968). İlk kez 1968 yılında eğitim-öğretime açılan bu fakültenin ilk mezunları arasında yer aldı.

Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nda (TMGT) görev yaptığı yılları da içeren 1968-1974 yılları arasında bu okulda eğitim aldı ve mezun oldu.

Hami Fidanoğlu, TMGT’den öğrenciliği sonrasında ayrıldıktan sonra 1974’te Kültür Turizm’i kurarak seyahat acentacılığı yapmaya başladı Zaman içerisinde denizcilik sektöründe Fora Yatçılık ve Turizm’yi kurarak Bodrum ve Marmaris çıkışlı mavi yolculuk turları düzenledi. İzleyen yıllarda İNTAC Uluslararası Seyahat Servisleri. firmasını kurarak yurtiçinde ve yurtdışında toplu satın alma ve operasyonlar yaptı. Bu arada Fransa’da Carnet de Voyages adlı tur operatörlüğünü kurarak, şubeleri ile birlikte Türkiye’ye yönelik charter taşımacılığını alanına girdi. Aynı şekilde Almanya’da da Ray Reisen adı bir tur operatörlüğü kurarak Almanya’dan Türkiye yönelik turist taşımacılığı yaptı.

Konaklama işletmeciliği alanındaki ilk yatırımları olan 1986 yılında Bodrum Gölköy’ün ilk modern konaklama işletmesi Alabanda Oteli 1996 yılına kadar işletti. Fidanoğlu, Adıyaman’ın Kapta ilçesinde Nemrut Kervansaray Oteli’ni işletti.

Fidanoğlu, turizm alanındaki yatırımcı ve işletmeci olarak yürüttüğü işlere ek olarak, Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda bir süre öğretim görevlisi olarak turizm dersleri verdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.