Rus turist mayıs tatilinde rotayı Türkiye'ye çevirdi

Seyahat endüstrisi uzmanlarına göre, Ruslar Mayıs tatilinde hem Rusya içinde hem de yurtdışında yoğun bir şekilde tur rezervasyonu yapıyor. 

25/04/2024 14:45
Rus turist mayıs tatilinde rotayı Türkiye'ye çevirdi

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) verilerine göre iç destinasyonlara olan talep, geçen yıla göre yüzde 30-40 oranında artış gösterdi. Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin’e göre, yaklaşık 3 milyon Rus vatandaşı ülke içinde seyahate çıkacak ve bunların 800-900 bini tur operatörlerinin hizmetlerinden yararlanacak. Yurtdışına seyahat edecek Rus turist sayısı ise 600 bin kişiyi aşacak.

Gorin, Gazetem.ru'da yer alan habere göre, “Şu anda Rusya’dan 38 ülkeye doğrudan uçuşlar bulunuyor. Organize seyahatler büyük önem taşıyor. Yıl sonunda 2023’teki 8 milyon yurtdışı seyahate kıyasla bu yıl en az 10 milyon yurtdışı seyahat gerçekleştirebileceğiz” dedi.

Yurt dışına çıkacak Rus turistin yüzde 45'i Türkiye'ye gelecek

En popüler iç destinasyonlar arasında Moskova, Krasnodar Krayı, St. Petersburg, Tataristan ve Mineralnıye Vodı bulunuyor. Bu yıl Kaliningrad bölgesi de popüler destinasyonlar arasında yerini aldı. Talepte en büyük artışı Kırım gösterdi. Yurtdışı tatil yerleri arasında ise Abhazya, Belarus, Azerbaycan ve Özbekistan geleneksel olarak cazipken, Gürcistan Ermenistan’ı geride bırakarak ilk beş komşu ülke arasına girdi.

Türkiye, dengeli fiyat politikası sayesinde yurtdışına çıkan turist akışının yaklaşık yüzde 45’ini oluşturacak. Mısır taleplerin yüzde 25’ini, BAE ise yüzde 15’ini karşılıyor. Rusya ve komşu ülkelerdeki kısa turlara ilgi artarken, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Azerbaycan ve Özbekistan popüler destinasyonlar arasında yer alıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.