Tarihi diziler turizme katkı sağladı

ürkiye Seyehat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, son yıllarda yayınlanan tarihi dizilerin turizme önemli katkısı olduğunu söyledi. Ulusoy, Edirne Ticaret ve Sanayi Odasını (ETSO) ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kanuni Sultan Süleyman dönemini anlatan dizinin, dizinin geçtiği mekanlara ziyareti arttırdığını söyledi.

01/05/2014 16:13
Tarihi diziler turizme katkı sağladı

Dizi sayesinde harem dairesini ziyaret edenlerin sayısının 1 milyonu aştığını belirten Ulusoy, "Niye, Muhteşem Yüzyıl'dan. Topkapı, Ayasofya'dan gerideydi Topkapı ziyaretçide öne geçti. Son yıllardaki tarihi dizilerin turizme büyük katkısı oldu. Edirne'de film çevrilmeli, yardım ederiz. Edirne tarihte hak ettiği yeri almış ama günümüzde alamıyor" dedi. Ulusoy, Ukrayna'daki olaylar dolayısıyla bu ülkeden Türkiye'ye gelen turist sayısında bir düşüş yaşanmayacağını söyledi.

Başaran Ulusoy, "Tatile ya zevkten çıkarsın ya dertten çıkarsın. Derdi olan da bize gelecek zevki olan da. Ukrayna'da dert varsa gene bize gelecek. Bu sene gelen turist sayısını yüzde 8 arttırırız. Suriye'den, İran'dan, Irak'tan (turist) kaybettik ama yine de 40 milyonu yakaladık. Türkiye her şeyiyle güvenilir bir ülke. Hizmetiyle, mutfağıyla güzel bir ülke" dedi. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt da, zengin tarih ve kültürü olan Edirne'nin turizmden elde edeceği geliri artırmak için yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi. (Dünya)

Yorumlar