Rusların Avrupa turlarına ilgisi Schengen başvurularını patlattı

RBC’nin piyasa katılımcılarına dayanarak yayınladığı habere göre, turizm şirketleri ve vize acenteleri, özellikle İspanya, Finlandiya, İtalya, Yunanistan ve Macaristan gibi ülkelerde Rusların Avrupa turları ve AB ülkelerine vize taleplerinde artış kaydetti.

22/04/2024 13:14
Rusların Avrupa turlarına ilgisi Schengen başvurularını patlattı

Rusya’da yapılan Schengen vizesi başvurularının sayısı 2022’de 687 bin 239 olurken, bu başvuruların 603 bin 955’i onaylandı. İspanya ise 154 bin 450 başvuru ile en çok vize veren ülke oldu.

Yaz sezonu öncesinde vatandaşlar, özellikle tek bir seyahatte birkaç ülkeye ziyareti içeren kombine turlara ilgi gösteriyor. Rusya’da ikamet edenlerin Schengen için yaptıkları başvuru sayısının, Avrupa’daki konsoloslukların kapasitesini aştığı ve personel alımında zorluklar yaşandığı belirtiliyor.

Vize ücretleri 35 Euro'dan 80 Euro'ya yükseldi

Vize ücretlerinin 35 Euro'dan 80 Euro'ya yükselmesine rağmen, talep azalmamış, aksine arttığı gözlemlendi. Buna ek olarak, turistler resmi vize merkezlerinde uzun süre sıra beklemek istemedikleri için acentelerin hizmetlerini daha fazla başvurmaya başladı.

Vize acentesi Kalinka Service’in müdürü İgor Astashkevich, yaz öncesi Avrupa turları için mevcut talebin geleneksel olarak yüksek olduğunu söyleyerek, “2024 baharının sonuçlarını özetlemek için henüz çok erken, ancak her şeye bakılırsa bu yılki talep geçen yıldan daha düşük olmayacak” diye ekledi.

“Birleşik Vize Merkezi” ağının genel müdürü Alina Gafurova, bu yıl Ruslar arasında Schengen vizesine olan talebin arttığına inanıyor ve “Da-tours” acentesinin müdürü Lilia Feoktistova, geçen yılki ilginin yüzde 20 oranında aşıldığını belirtti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.