Pakistan'ın bayrak taşıyıcısı, İstanbul seferlerine başladı

Pakistan'ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), İstanbul Havalimanı'na ilk seferini gerçekleştirdi.

14/11/2022 21:04
Pakistan'ın bayrak taşıyıcısı, İstanbul seferlerine başladı

İstanbul Havalimanı işletmeci İGA'dan yapılan açıklamaya göre, PIA, THY ile kod paylaşımı anlaşmasını genişletmesiyle yolcularına İGA İstanbul Havalimanı üzerinden Avrupa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etme imkanı sunmaya başladı. Bu kapsamda ilk uçuş Lahor'dan yapıldı.

PIA, Boeing 777 tip uçaklarla ülkenin başkenti İslamabad'dan haftada dört ve Lahor kentinden iki olmak üzere İGA İstanbul Havalimanı'na toplam altı uçuş gerçekleşecek. İstanbul'a bu uçuşlarla gelen yolculardan tercih edenlerin aktarmalı uçuşları ise THY tarafından yapılacak. Bu yeni uçuşlar sayesinde PIA yolcuları için Avrupa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 28 yeni ağ noktası açılmış olacak.

İGA tarafından 2021 yılında geliştirilen "Pakistan Dostu Hizmetler Planı" çerçevesinde İstanbul, Pakistanlı denizaşırı yolcular için en çok tercih edilen transfer havalimanı olacak. İstanbul Havalimanı'na 150 bin civarında ek yolcu trafiği getirmesi de beklenen iş birliği ile iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75'inci yıl dönümü de taçlanacak.

"BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı'nın daha fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapması adına çalışmalar yürütmeye devam ettiklerini belirtti.

Bu kapsamda dünyanın önde gelen havayolu şirketleriyle görüşmeleri sürdürdüklerini kaydeden Samsunlu, "Bu noktada Pakistan Uluslararası Havayolları'nın İGA İstanbul Havalimanı ile iş birliği, Türkiye ve Pakistan arasında var olan kardeşlik ilişkilerini daha da güçlendirmek için büyük bir fırsat.

PIA ile son üç yıldır yakın temasta çalışıyoruz ve PIA'nın iki ülke arasında turizmi geliştirecek ve Pakistanlı gezginlere İstanbul gibi büyük bir hubdan dünya çapında yaklaşık 300 noktaya bağlantı imkanı sunacak İslamabad ve Lahor seferlerinden büyük memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

PIA Üst Yöneticisi (CEO) Amir Hayat ise, Türkiye'nin doğal müttefikleri olduğuna inandığını ve iki büyük ülke arasındaki güçlü kardeşlik bağının verimli bir ticari havacılık ilişkisine dönüşmesi için doğru zaman olduğunu belirterek, İstanbul Havalimanı'na sefer başlatmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. (AA)

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.