Kış turizminde sezonun kaderini son dakikacılar belirleyecek

Kış otellerinin başlattığı erken rezervasyon kampanyası devam ediyor. Kayak ve termal otellere talep oldukça canlı. Ancak, pandemi nedeniyle bu sezon da son dakika rezervasyonların belirleyici olacağı ifade ediliyor.

27/09/2021 00:20
Kış turizminde sezonun kaderini son dakikacılar belirleyecek

Kış turizminde son yıllarda giderek yaygınlaşan erken rezervasyon kampanyaları bu sezon için eylül ayında başlatıldı. Geçen sürede hem kayak, hem de termal otellere olan talepte canlılık yaşandığı belirtiliyor. Yaz tatilinde olduğu gibi kış otellerinin doluluğunda da yine anlık rezervasyonların etkisinin daha fazla olması bekleniyor.

Yerli turist ağırlıklı geçmesi öngörülen yeni sezonda, yabancı turistlerde ise Rusya, Ukrayna ve Polonya öne çıkıyor. Erken rezervasyonlardaki indirim oranları ve ödeme seçeneklerinin kasım sonuna kadar değişen oranlarla devam edeceği belirtiliyor. Erciyes, Palandöken, Kartalkaya, Ilgaz, Kartepe gibi kayak merkezleri talepte öne çıkarken; Afyon, Yalova, Sapanca gibi bölgelerde termal ve doğa otellerine yönelik de ilgi var.

Yeni sezon en erken Erzurum Palandöken’de 1 Aralık’ta başlıyor 

Kayak otellerinde yeni sezon en erken Erzurum Palandöken’de 1 Aralık’ta başlıyor. Kar yağışı olmasa bile eksi 5’in altına inen hava sıcaklığında pistlere suni karlama sistemiyle kar yağdırılabiliyor.

Tesislerde yüksek doluluk oranları beklenirken, özellikle geçen sezon kayak turizmini özleyen yerli turistlerin bu sezon daha fazla talep oluşturacağı öngörülüyor.

Charter uçuşlar olacak

Erken rezervasyon imkanlarının devrede olduğunu anlatan Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Milliyet'ten Duygu Erdoğan imzalı haberde, Türkiye’nin kayak oteli bölgelerinin profesyonel hale geldiğini ve uluslararası arenada da rekabette olduğunu hatırlattı.

Kış boyunca Rusya, Ukrayna ve Polonya’dan charter uçuşlarla Erciyes’e turist geldiğini belirten Cıngı, “Bu sezonda da haftalık Ukrayna’dan 5, Polonya’dan ise 1 charter uçuş olacak. Pandeminin seyrine, ülkelerin durumuna göre daha iyi de olabilir. Rusya ile direkt uçuşlarda ise görüşmeler sürüyor. Geçen yıl bölgeye 20 bin yabancı turist geldi” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.