İlk somut adımı o attı... Estonya, Rus turistlerin ülkeye girişini yasakladı

Estonya, Schengen vizesine sahip Rus vatandaşlarının Baltık ülkesine girmesini yasakladı. Turizm, ticaret, spor, kültürel aktiviteler gibi nedenlerle gelen Ruslar, ülke sınırlarından içeri alınmayacak.

19/08/2022 14:02
İlk somut adımı o attı... Estonya, Rus turistlerin ülkeye girişini yasakladı

AB ülkelerinde son haftalarda başlayan 'Rus turistlerin vizeleri iptal olsun' tartışmasıyla ilgili ilk somut karar Estonya'da alındı. T24'te yer alan habre göre Baltık ülkesi, Rus turistlerin ülkeye girişinin yasaklandığını duyurdu. İçişleri Bakanı Lauri Laanemets, kararın Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle alındığını hatırlattı.

Laanemets, halihazırda bir Schengen bölgesi ülkesinde bulunan ya da Schengen ülkelerinden birinin vizesine sahip olanların karardan muaf tutulacağını duyurdu. Bakan, ayrıca Estonya'daki akrabalarını ziyaret etmek isteyen Rusların yanı sıra, ülkede çalışan Rus diplomatlar ve aileleri ile yolcu taşımacılığında çalışanların da istisnalar arasında olduğunu açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Washington Post'a verdiği röportajda, 'sıradan' Rus vatandaşlarının AB ülkelerine girmesinin yasaklanması gerektiğini söylemişti. Almanya'nın karşı çıktığı öneriye en somut destek Finlandiya ve Estonya'dan gelmişti.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.