Deprem bölgesine turizmde yeni yol haritası

Deprem bölgesinin ayağa kaldırılması amacıyla 11 il için turizm master planı hazırlanacak. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın depremlere ilişkin değerlendirme raporunda, bölge için turizmin önemine dikkat çekilerek, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye duyabileceği kaygılar nedeniyle turizm faaliyetlerinde oluşabilecek gelir kaybı ihtimalinin üzerinde duruldu.

21/03/2023 13:02
Deprem bölgesine turizmde yeni yol haritası

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı, hem kültürel hem de gastro turizm için önemli değerleri barındıran illerin gelişmesi için kolları sıvayacak ve turizm master planları oluşturacak. Turizmin temeli olan seyahatin gerçekleşmesi için ulaştırma altyapısında ihtiyaç duyulan iyileştirmeler yapılacak.

Somut olmayan kültürel mirası yaşatan, turizm ürünü olarak ziyaretçilere sunulan özgün, yerel ve geleneksel ürünleri üreten veya bu bilgiyi taşıyan kişi ve işletmelerin desteklenmesine de dikkat edilecek.

Mevcut turizm rotaları gözden geçirilecek, rotalar üstünde yer alan veya ziyaretçi sayısı fazla olan turistik noktalarda bir önceliklendirme dahilinde zarar görmüş altyapılar onarılacak. Rotalar üstünde yer alan turistik noktaların durumuna göre gerekirse rotalar yeniden tasarlanacak.

Seyahat acenteleri ve konaklama tesislerinin kredi ödemelerinde öteleme

Tanıtım materyalleri ise kültür ve gastronomi turizmine ağırlık verilerek güncellenecek ve tanıtımlar başlayacak. Milliyet'te yer alan habere göre, konaklama tesisleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan turizm tesislerinin belirlenmesi ve bu şekilde özel sektöre yol gösterimi sağlanacak.

Ayrıca, seyahat acenteleri ve konaklama tesislerinin iç ve dış pazarda karşı karşıya kalacağı iptaller nedeniyle kredi ödemelerinde öteleme yapılması da planlanıyor.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.