ATOR: Zamlara rağmen Türkiye hala 1 numara

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), ülkedeki seyahat acentelerinin güncel verilerine göre, mayıs tatillerinde Rus turistler için en uygun deniz tatili fırsatını Türkiye’nin sunduğunu açıkladı. ATOR, Türkiye’nin toplan satılan tur sayısında yüzde 44 ile lider olduğunun da altını çizdi.

28/04/2023 11:58
ATOR: Zamlara rağmen Türkiye hala 1 numara

ATOR’a bağlı büyük federal seyahat acenteleri ağı 1001 Tours verilerine göre, 27 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında kalkışlı her şey dahil on günlük paket turun iki kişi için maliyetinin 65 bin rubleden başladığı Türkiye, yurtdışı destinasyonları arasında en ucuz tatil fırsatı sunan ülke olurken, Rusya sınırlarında bulunan Anapa’da yalnızca kahvaltı verilen otelde konaklamalı paket tur maliyetinden de düşük olduğu anlaşıldı.

Rusya’daki paket tur satış istatistikleri dikkat alındığında, mayıs tatillerinde Moskova kalkışlı tur rezervasyonlarının neredeyse tamamının Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Mısır, Rusya ve Tayland turlarına düştüğüne dikkat çeken ATOR, Türkiye’nin toplan satılan tur sayısında yüzde 44 ile lider olduğunun altını çizdi.

Mayıs tatili paketlerinde fiyatlar düştü 

Birlik, Türkiye’de mayıs tatili için sunulan paket turlarda fiyatların Nisan ayı ortalarına kıyasla yüzde 20 ile yüzde 50 arasında düştüğüne dikkat çektiği açıklamasında, “İstatistikler, mayıs tatillerinde Türkiye’ye yapılan turların fiyatlarında önemli bir düşüş olduğunu göstermekte.

27 Nisan – 05 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’ye her şey dahil formatlı 4 yıldızlı otelde 10 gecelik konaklama imkanı sunan tur maliyeti, Rusya’ya bağlı Anapa’da sunulan yalnızca kahvaltılı tatil tekliflerinden  de uygun hale gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Mısır ve BAE'den daha ucuz, Soçi ve Abhazya’dan daha pahalı

ATOR, 26 Nisan akşamı kalkışlı en ucuz Türkiye turunun iki kişilik 3 yıldızlı her şey dahil otel) 64 Bin 762 Ruble'ye satın alınabildiğini yazarken, indirimlerin an itibariyle Ege kıyılarındaki otellerde gözlemlendiğini belirtti. Gazetem.ru'da yer alan habere göre uzmanlar, bu indirimlerin bir dizi otelin sunduğu özel teklifler ve düşük uçuş doluluklarından kaynaklandığına vurgu yaparken, bu durumun kısa vadeli olduğuna inanıyor.

Antalya’da ise iki kişilik 10 gece konaklamalı en ucuz tatilin minimum 110 Bin Ruble'den başladığını hatırlatan ATOR, her halükarda mayıs tatillerinde Türkiye’nin en az 73 Bin Rublelik tur fiyatına sahip olan Gelencik ve Anapa gibi Rus tatil beldeleriyle birlikte 100 Bin Ruble'den başlayan Mısır ve Birleşik Arap Emirliklerinden daha ucuz fiyat sunduğunu, ancak Soçi ve Abhazya’dan daha pahalı olduğunu ekledi.

Türkiye'de fiyatlar birbuçuk kat arttı 

Bu yıl yaklaşık 6 milyon Rus turiste ev sahipliği yapmayı bekleyen Türkiye’de yaz tatillerinin geçtiğimiz yıla kıyasla bir buçuk kat arttığını yazan Rus Kommersant gazetesi, ülkedeki kur farkları ve enflasyon nedeniyle Türk tatil köylerinin uygun fiyata tatil yapmak isteyen Ruslar için tercih listesinden çıktığını yazmıştı.

Gazete, Rusların geleneksel tercihi “her şey dahil” 5 yıldızlı Türk otellerinin artık fiyatları da aşağı çekemediğine değinirken, özel indirimlerin yalnızca üç veya dört yıldızlı otellerde bulunabildiğine dikkat çekti.

“Türkiye artık ucuz tatil destinasyonu değil” 

Haberini “Türkiye artık bütçe ucuz tatil destinasyonu değil” başlığıyla atan Kommersant, Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze’nin sözlerine atıfta bulunduğu yazısında, Türkiye tatillerinin erken rezervasyon dönemi olan şubat ve mart aylarında bile 2022 yılına kıyasla yüzde 20 daha yüksek olduğuna vurgu yaparken, turizm uzmanlarına göre yaza kadar tur fiyatlarının yüzde 20-30 oranında zamlanacağını bildirdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.