Almanya vize şartlarını açıkladı

Federal hükümet, Almanya'da yakını olan depremzedelere vize kolaylığı sağlanmasına ilişkin koşulları açıkladı. Alman İçişleri Bakanlığı, Türkiye'den depremzedelere vize kolaylığı için gereken şartları açıkladı. Bakanlık, depremzedelerin Almanya'ya gelebilmesi için yakınlarının "taahhüt beyanında" bulunmasını şart koştu.

13/02/2023 17:56
Almanya vize şartlarını açıkladı

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, federal hükümetin Türkiye'den depremzedelerin Almanya'ya gelmesine ilişkin süreci "bürokratik olmayan ancak düzenli bir biçimde" işleteceğini duyurdu. Sözcü, Almanya'da yakınları olan depremzedelerin Almanya'ya gelebilmesi için yakınlarının "taahhüt beyanında bulunmasının" şart olduğunu açıkladı.

Söz konusu beyanname ile Almanya'da yaşayan yakınlar, Türkiye'den ülkeye gelecek depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda Alman makamlarına güvence verecek.

Birinci ve ikinci dereceden akrabalık şartı

Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü ise sürecin olabildiğince "pragmatik" şekilde yürütülmesinin hedeflendiğini belirterek vize kolaylığından faydalanabilecek depremzedelerin Almanya'da "birinci ve ikinci dereceden" akrabaları bulunması gerektiğini ifade etti. Sözcü, taahhüt beyanının yanı sıra Almanya'ya gelecek kişilerin "ülkelerine geri dönmeye hazır olmalarının" da vize şartları arasında olacağını söyledi. Depremzedelerin Almanya'ya gelebilmesi için vize almaları koşulunun halen geçerli olduğunu ifade eden sözcü, depremzedelerin mağduriyetlerini kanıtlayan "asgari ölçüde belgeyi" de Alman makamlarına ibraz etmesi gerektiğini kaydetti.

Depremzedelerin bazılarının pasaportlarının olmayışının "bir sorun" olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, pasaport gibi yeni seyahat belgelerinin hazırlanması konusunda ise Türk makamlarının yetkili olduğunu ifade etti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.