Osmanlı El Sanatları Turizme kazandırılıyor

2014’ün Bilecik’in turizm ve tanıtım yılı olması kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında, Osmanlı el sanatları kadın eliyle yeniden hayat bularak turizme kazandırılacak.

12/05/2014 14:59
Osmanlı El Sanatları Turizme kazandırılıyor

Bilecik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Osmanlı El Sanatları Merkezi’nde İŞKUR’un işbirliğiyle Bilecik yöresine özgü, Osmanlı el ve temaşa sanatları kursları veriliyor. Dokuma ve ahşap boyama ile başlayan kurslarla, Bilecik’e gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin hediye alımı sağlanacak. Bu durum Bilecik’in turizm gelirine katkı yapacağı gibi, kursiyerlerin ev ekonomisine de ek gelir getirecek.

Kurslarda yapılan işler

Kurslarda sehpalar, peçetelikler, süs ahşap işlemeli aynalar, kabaktan yapılan lambalar, süs tepsileri, şemsiyelikler, minik süs kutuları, ahşap takı asma organizeleri,  raflar, gazetelikler vb. ürünler ortaya çıkarılıyor. Bilecik Belediyesi tarafından tescillenen Bilecik Bezi ise Osmanlı El Sanatları Merkezi’nde ilmek ilmek işlenmeye devam ediliyor. Bilecik Bezi, 14 kursiyer tarafından devam ettirilen dokuma kursunda tamamen elişi olarak ahşap dokuma tezgâhlarında aslına uygun olarak üretiliyor. Ayrıca Bilecik bezinden üretilen ürünler olarak Bilecik peşkiri, keseler, peştamallar, bayan iğne oyaları, masa örtüleri, şallar, bay kaş kolları, Bilecik poşusu, otantik çanta, perde ve benzer tekstil ürünleri kursa katılan ev hanımlarının ellerinde hayat yeniden hayat buluyor.

Turizm alanındaki çalışmalar hız kesmiyor

Bilecik’te turizm alanında yapılan çalışmalar hız kesmiyor. BEBKA’nın mali desteği ve Bilecik Belediyeler Birliği’nin yürütücülüğünde sürdürülen çalışmalar, “Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor” projesi adı altında yürütülüyor. Proje, başta Bilecik merkez olmak üzere tüm ilçe, belde ve köyleri kapsıyor. Bilecik’in turizm alanında tanıtımının yapılarak kalkınmasını hedefleyen proje, Osmanlı bezi, Osmanlı el sanatları, Şeyh Edebali Türbesi gibi Osmanlı’yı temsil eden çok sayıda öğeyi de büyük bir hassasiyetle ele alıyor. Böylelikle hem ilin turizminin gelişmesine, hem de manevi değerlerinin öne çıkartılmasına katkı sağlanmış olunuyor.

Bilecik turizmi ile ilgili gelişmeleri www.bilecik.com.tr adresinden takip edebilirsiniz

 

 

Yorumlar