Yenilenmesi için 50 Milyon Dolar harcanacak otelin konsepti tamamen değişti

InterContinental İstanbul Hotel'in yenilenen lobisinin ve bahçesinin açılışı, dün akşam düzenlenen davetle yapıldı. Otelin geçirmekte olduğu geniş çaplı yenileme çalışması hakkında bilgi veren Genel Müdür Fatih Şenuslu, "Otel için toplamda 50 Milyon Dolarlık bir renovasyon paketi uygulanıyor. 2017 yılında başlanan yenileme süreci devam edecek. Otelde konsept tamamen değişti" dedi.

27/09/2023 17:52
Yenilenmesi için 50 Milyon Dolar harcanacak otelin konsepti tamamen değişti

Yenileme çalışmalarına 2017 yılında başlanan InterContinental İstanbul Hotel'in restorasyonu tamamlanan bahçe ve lobisinin açılışı, dün akşan gerçekleştirilen davetle yaplıldı. Zamana yayılan bir restorasyon çalışması gerçekleştirdiklerini belirten otelin Genel Müdürü Fatih Şenuslu, "Yenilemeye 2022’nin mart ayında dış cephe ile başladık. 6 aylık bir programla binanın kulesi ve bazası yenilendi.

Ondan sonra bu sene de ocak ayında genel alanlar kapatıldı ve yenilenerek nisan sonunda devreye alındı. Tabii bu süreçte otel kapanmadı. Lobinin yerleri değişti. Şimdi örnek olarak hazırlanıyor. Tahminimiz, ocak ayı içinde de odaların yenilemesine başlayacağız. 4’er kat kapatarak yapacağımız oda yenilemeleri tahminen 3-3,5 yıl sürecek" dedi.

50 Milyon Dolarlık renovasyon bütçesi

Otel için toplamda 50 Milyon Dolarlık bir renovasyon paketi uygulandığını ifade eden Fatih Şenuslu, "Bunun şu ana kadar 10 Milyon Doları lobi ve dış mekanların renovasyonunda kullanıldı. Bundan sonrası da odalar.

Otelde konsept tamamen değişti. A’dan Z’ye her şeyi yeni bir dizayn ile bambaşka bir boyuta getirdik. Lobiye bar eklendi. Kış bahçesi eklendi. Bahçe bölümünde çalışmalar oldu. Merdivenler yenilendi. Kısacası lobi baştan aşağı değişti.

Odalarda tem teknik alt yapı, hem de tasarım değişecek

Odalarda ise, hem teknik alt yapı, hem de tasarım anlamında yenilmeye gidiyoruz. Yani lobide şu anda hissedilen hava odalar da bire bir devam edecek. Asansörler birmek üzere. Bir tanesi bitti, bir ay içinde tüm asansörlerin kabinleri ve kapıları lobi ile uyumlu hale gelecek.

Otelde yaptığımız değişiklikleri misafirlerimiz ve iş ortaklarımız çok beğeniyor. InterContinen Hotels Group çok beğendi. Zaten renovasyon sürecini onlarla birlikte yürütüyoruz. Şu anda Avrupa’daki IntwerContinental oteller arasında en iyi lobi diyebiliriz.

"Oda fiyatlarımız ciddi şekilde yükselecek"

Deprem ve seçimler gibi nedenlerle ilk 6 ay biraz sıkıntılıydı ama temmuz ayı ile beraber yükselişe geçti ve temmuz-ağustos ayları iyi geçti. Eylül ve ekim ayları da iyi görünüyor. İşin güzel tarafı ileriye dönük grup rezervasyonları tekrar gelmeye başladı. 2024 yılı 2023’ten daha iyi geçecek gibi görünüyor. Uzak tarihler güzel rezervasyonlar almaya başladık.

Otelin tüm renovasyonu bittiğinde bu fiyatlara da yansıyacak. Zaten 390 olan oda sayısını 350’ye düşürüyoruz. Süit oda sayımızı artıracağız. Şu anda 54 olan süit oda sayımızı 100’e çıkaracağız. Öyle olunca oda fiyatları da ciddi şekilde yükselecek.

"Renovasyonumuz 2017 yılından bu yana planlı bir şekilde devam ediyor"

Renovasyonumuz 2017 yılından bu yana planlı bir şekilde devam ediyor. Genel mekanlar, restoranlar, yukarıdaki barımız, toplantı salonlarımız ve spa alanımız pandemi öncesinde yenilenmişti. En son lobiye gelmiştik. Şimdi odalarla devam ediyoruz. Çalışan bir otelde müşteriyi de rahatsız etmeden dikkatli bir şekilde yürütüyoruz renovasyon sürecini.

Otelin renovasyonunda, İF Design Awards 2022 ödüllü Aslı Arıkan Dayıoğlu ile çalıştık. Kendisi yurt dışında ve yurt içinde değişik otellerde çalışmış bir isim. Çok başarılı bir mimar, çok memnun kaldık" diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.