Yakup Dinler-Koray Edemen tartışması daha da alevlendi

Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve KAPTİD Başkanı Yakup Dinler ile Ariana Lodge Hotel’in sahibi Koray Edemen arasındaki tartışma, Edemen’in Dinler’e gönderdiği cevap maili ile daha da alevlendi. Yakup Dinler, dün basında çıkan yazısına cevap maili gönderen Edemen’e, madde madde ve açıklamalı yanıt verdi.

10/08/2019 14:17
Yakup Dinler-Koray Edemen tartışması daha da alevlendi

Yakup Dinler’in Koray Edemen’in cevap hakkını kullanarak gönderdiği yazıya verdiği cevap, şöyle:

09.08.2019 tarihinde birçok turizm sitesi ve basın organı tarafından yayınlanan “Kapadokya’da Teknolojik Arsızlık” yazısına istinaden, söz konusu yazıda ana aktör durumunda olan Ariana Lodge Hotel’in sahibi Koray Edemen cevap hakkını kullanarak ve her zaman yaptığı gibi manipülatif ve halk arasında “top çevirme” olarak tabir ettiğimiz taktiği uygulayarak, kamuoyunu yaptığı arsızlığın yasal olduğu konusunda bilgilendirmeye çalışmış ve firmamız, artı şahsım hakkında tabansız iddialarda bulunmuştur. Konu hakkında cevabımız, madde madde olarak aşağıda verilmiştir.

Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, Koray Edemen’in ithamlarına madde madde cevap verdi:

İtham 1: Google Adwords, reklam kampanyaları için Google değişik keyword önerileri sunar. Bunları kullanarak reklam tetikleyebilirsiniz. Bunu herhangi bir bilinen kanuni kısıtlaması yoktur.

Cevap 1: Google size bu seçenekleri sunar, doğrudur ama bunu yapmak suçtur. Türkiye’de yaşadığımız için burada ‘Cowboy Kanunları’ değil, Türkiye Cumhuriyeti Kanunları geçerlidir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu bu konuda işletmeleri açıkça korumaktadır. Suç işlediniz, hala suçunuzu örtbas etmeye çalışıyorsunuz.       

İtham 2: Bu yazıda okurlara öğretilmeye çalışılan tekniklerin dışında, keyword’lerin, partial, whole vb şekilde kullanma imkanı da vardır. Yukarda bahsi gecen Google search için Keyword “Cave Hotel Cappadocia” dir.

Cevap 2: Hiçbir şekilde ben okurlara bir şey öğretmeye çalışmadım, bu benim haddime değil. Belli ki siz bu AdWords olayına çok hakimsiniz, bir çok farklı otelin adını kullanarak (evet, sadece bizim otelimiz değil) reklam veriyorsunuz ama en azından yalan söylemeyin. Bahsi geçen Google search için yazılan yazı “kayakapi travelocity”dir. Ekran görüntüsü ektedir:

İtham 3: Yakup Dinler’in bahsi geçen otelin ismi ve tescilli olduğu (varsa) markası “Kayakapi Premium Caves” dir. Kayakapı ise, Ürgüp içnde bir mahalledir. Yukardaki Google search’de böyle bir sorgulama yoktur. Sorgulama “Kayakapi Cave Hotel Cappadocia”dır.

Cevap 3: Koray Edemen’in bana ait veya bana ait olmayan marka ve tesciller hakkında bu kadar net konuşması aslında kendisinin hiç bir şey bilmediğinin en büyük kanıtıdır. Doğrudur “Kayakapı”, Ürgüp içerisinde eski bir mahallenin adıdır. Doğrudur, işletmemizin tescilli adı “Kayakapı Premium Caves - Cappadocia”dır. Fakat kendisinin kendince şahsımla alay etmeye çalıştığı konunun aksine hem “Kayakapı” Tescil No: 2004 / 14721 ile hem de “Kayakapı Premium Caves – Cappadocia” Tescil No: 2012 / 08419 ile firmamızın tescilli markalarıdır. Ekran görüntüleri aşağıda kamuoyunun bilgisine sunulur.

KAYAKAPI MARKASI (Tescil No: 2004 / 14721)

KAYAKAPI PREMIUM CAVES – CAPPADOCIA MARKASI (Tescil No: 2012 / 08419)

Bu durumda, Koray Edemen’in iddiasında söylemeye çalıştığı, keyword olarak “Kayakapi Cave Hotel Cappadocia kullandım, zira bu marka Yakup Dinler’in firmasına ait değildir” iddiasını da çürütmüş oluyoruz. İçerisinde Kayakapı geçen tüm ama tüm sorgulamalar markamızı barındırmaktadır. Bu sebeple 1. ithamında bunu yapmak suç değildir diye atıp tutup, 3. ithamında ‘Ama Kayakapı mahalle ismi, ben onun markasını kullanmadım’ ifadesi, tabiri caizse çöp olmuştur.

İtham 4: Bizlerin Grup altındaki tüm firma ve markalarımıza, Türkiye içinde ve dışındaki çeşitli firmalar tarafından firma isimlerimiz kullanılarak Google Adwords ilani verilir, bu durumdan kısmen korunmanın çaresi, branding kampanyası yapmaktır.

Cevap 4: Sizin adınız kullanılarak başkaları tarafından ilan veriliyor olması ve sizin buna ses çıkarmıyor oluşunuz, aynı şeyi bir başkasına sizin de yapmanız için hak doğurmaz. Ben sizin yaptığınızdan rahatsız oldum, basitçe kaldırın ve özür dileyin dedim. Ama maalesef sonuç buralara geldi. Bu durumu çok iyi özetleyen bir atasözümüz var: “Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır”.

İtham 5: Yakup Dinler yine kendi iştirakleri olan “Royal Balloon”u keyword Google Search ederse, onlarca yurt içi ve yurtdışı firmanın ilanını görecektir. (Getyourguide, Tripadvisor vs )

Cevap 5: Hala kendi yaptığı arsızlığı örtbas etmek için, firmamıza ait diğer bir kuruluşun adını zikrederek ‘X – Y ve Z firmaları da sizin adınızı kullanarak reklam veriyor’ deme cüretine sahip oluşunuzu hayranlıkla (!) izliyorum. Marka bizim, mal bizim, kendi yaptığınız arsızlığı “Ama onlar da yapıyor!” örnekleri ile bastıramazsınız. Siz bizim markamızı kullanarak haksız reklam verdiniz. Kaldı ki, örneğini verdiğiniz firmalar uluslararası büyük firmalar olup, bize ait olan bir ürünü komisyon karşılığı satmaktadır. Sizin gibi markamızı kullanıp, farklı bir ürüne yönlendirme yapmamaktadır.

İtham 6 ve 7: Bahsedildiği gibi konuk Kayakapi Travelocity yazsa idi, muhtemelen Travelocity reklamı karşısına çıkacaktı. Zira Expedia grubunun yıllık Google Adwords butcesi 2 Milyar Dolara yakındır. Konukların doğal olarak beklenen davranışı, Travelocity icinde arama yapmasıdır ki, burada Google adwords ilanlari gözükmez.

Cevap 6 ve 7: “Cevap 2”de bu aramanın “kayakapi travelocity” şeklinde yapıldığını ekran görüntüsü ile beraber paylaştım. Hala bence bu konuda yok muhtemeldir, yok şöyledir, yok bütçeleri şu kadar USD gibi kendinizi daha komik duruma düşürecek tabansız söylemlerde bulunup, kendinizi daha da küçültmeyin.

İtham 8 ve 9: Muhtemel Google arayıcısının aramak ve rezervasyon yapmak istediği Kayakapi Premium Cave ise , yanlış otelin web sayfasına geldiğini fark eden Google arayıcısı, hemen sayfayı terk eder. Burada Yakup Dinleri rahatsız eden, konukların sayfayı terk etmeyip, bölgede alternatif tesislerin olduğunu fark etme ihtimalidir.

Cevap 8 ve 9: Kapadokya’da elbette bir çok farklı bütçe ve özelliğe sahip çok güzel oteller mevcut. Hepsi iş yapsın, hepsi para kazansın, istihdam sağlasın. Koray Edemen, anlamadığın bir şey var: Evet bu süreç beni rahatsız etti. Çünkü Cevap 3’te belirttiğim bizim otelimizin tescilli markası olan KAYAKAPI kelimesini kullanarak kendi otelinin reklamını verdin. Potansiyel bir misafir KAYAKAPI ismini aratıyorsa, ben elbette kendi otelimde kalmasını isterim.

Bundan daha doğal bir şey yok. Nereden bileyim senin gibi kurnazların benim tescilli marka ismimi kullanıp ilan vereceğini? Ayrıca Google’un “Aaaaa ben buraya yanlış geldim. Ariana Lodge isimli teknoloji arsızı, KAYAKAPI’nın ismini haksız yere kullanarak yönlendirme yapmış, o yüzden bu sayfayı terkediyorum” diye bir düşüncesi ve uygulaması olmadığını biliyorum. Maalesef yaptığın her ithamda, her maddede daha da yere batıyorsun. Üzülüyorum...

İtham 10: Ariana, Sustainable Luxury Lodge Small Luxury Hotel zincirin tek Cappadocia otelidir. Dolayısıyla, kategori ve fiyat farkı olan iki tesisin konuklarının birbirine geçişi çok nadir olur.

Cevap 10: SLH gibi pazarlama siteleri, kendi başına bağımsız pazarlama yapmayı beceremeyen veya pazarlama noktasında iyi olmayan tesisleri kendi gözüne kestirir, ciddi bir giriş parası ve cirodan pay alır. SLH oteliyim diye hava atma çabası içinde olmak yerine, pazarlamanızı (elbette başka otellerin marka haklarına tecavüz etmeden) yapmanızı öneririm. Kayakapı Premium Caves – Cappadocia olarak hem bu tür pazarlama sitelerine üye olmayı uygun görmüyoruz. Ayrıca, para ile satılan otel ödülleri konusundaki tavrımız da, herkes tarafından bilinmektedir.

Ayrıca, Kayakapı Premium Caves – Cappadocia 44 odalı ki bunun 43’ü cave (%97.72) ile 11 odalı ki bu odaların sadece 5’i cave (%45.45) geri kalanı betorarme olan 2 tesisi kıyaslamak elbette mümkün değildir. Yani gerçekten bu konuda haklısınız, Ariana hiç bir zaman Kayakapı’nın alternatifi değildir. Çünkü Kayakapı Premium Caves – Cappadocia T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bölgede verilen “ilk ve tek” Butik Otel belgesine sahiptir. Sizin yaptığınız gibi butik olmayıp, butik oteliniz reklamı yapmıyoruz, haksız rekabete yol açmıyoruz.

İtham 11: Yakup Dinler’in dün geç saatlerde şahsıma yazdığı ahlak dışı ve tehdirkar yazılar için Hukuk departmanımız gerekli çalışmayı başlatmıştır.

Cevap 11: Yakup Dinler olarak ben size mail gönderdiğimi ilk açıklamamda belirttim. Fakat siz özür dileyip ve reklamı kaldırmak yerine, özelikle “top çevirdiniz”. ‘İnşaat zamanı bizimle çok uğraştılar’ gibi, konuyla alakasız şeyler yazdınız. Ben mailimi tekrar okudum ve hukuksal boyutu olan hiç bir şey göremedim. En son sizin yaptığınız işin bir benzerini yapan (Nevşehir satıp Niğde’ye götüren) bir tur operatörü, “Seni dava edeceğim, bittin sen” gibi ithamlarda bulunmuştu, şu an piyasada değil. O yüzden lütfen hukuk departmanınız başlatsın işlemleri, zira ben 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde çoktan başlattım.

İtham 12: Bu vesile ile burada başka bir konuyu da paylaşmak isterim: Son New York Times Travel Show’da bir kez daha, Cappadocia bölge tanıtımı için geldiği halde, etik olmayarak, kendi hotel, acenta ve balon firmalarının tanıtımına öncelik gösterdiğine, ben ve çeşitli meslektaşlarım maalesef tanık olduk. Bu fuarlarda artık, esas temsil ettiği bölgeyi tanıtmaya kendisini davet ediyorum.

Cevap 12: Nevşehir Valiliği bünyesinde oluşturulan Turizm Komisyonu’nun aldığı kararlar doğrultusunda, bölge olarak yılda 15-20 farklı fuara katılmaktayız. Bu fuarlara katılan kişiler bölgeyi temsil eder, şahsi veya ortağı olduğu firma için herhangi bir çalışma gerçekleştiremez. Bu sebeple, ve KAPTİD Başkanı sıfatıyla, bölgemizi temsil ettiğim bu fuarlara -ki sayısı 10’u geçmiştir- hiç bir zaman, hiç bir şekilde kendi firmalarımızın tanıtım materyallerini götürmedim.

Bu itham çirkin, mesnetsiz ve ne yapacağını bilmeyen aciz bir kişinin atabileceği bir iftiradır. 25-27 Ocak 2019 tarihlerinde gerçekleşen NY Times Travel Show’da Kapadokya standında aşağıda belirtilen materyaller dışında hiç bir dağıtım olmamıştır:

- Ahiler Kalkınma Ajansı'nın Cappadocia Kitabı (İngilizce)
- KAPTİD'in Üye İşletmeler Kitapçığı (İngilizce / Türkçe)
- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kapadokya ile ilgili 2 farklı broşürü (İngilizce)
- Kapadokya temalı buzdolabı mıknatısı

Bu asılsız hadsizliği gösteren Koray Edemen’i kınıyorum. Kendisi fuarda bizzat yanıma kızıyla birlikte geldi ve kızına, “Bak kızım, Yakup Bey Kapadokya’nın en güzel otellerinden birisinin sahibi aynı zamanda KAPTİD Başkanı. Bölgemizi tanıtmak için çok çaba sarfediyor” demiştir. Topu topu fuara 1 gün gelip, onda da 1 saatten az süre kalan bir kişinin yaptığı saygısızlığı bu şekilde örtme çabasını da, hayretler içinde izlemekteyim. Kendisine, ‘Hodri meydan’ diyorum. Benim NY Times Travel Show’da kendimize ait bir firmanın çöpünü dahi dağıttığımı ispat etsin, ben turizmi bırakıyorum. İspat etmediği halde de, turizm sektörünün temiz kalması adına, kendisini sektörü terk etmeye davet ediyorum.

Koray Edemen isimli şahsın beni ve firmalarımı hedef alarak yaptığı ithamlara, NY Times Travel Show’da çekilen bir fotoğrafımla son vermek istiyorum. Masadaki materyallerde, herhangi bir Dinler, Kayakapı veya Royal ibaresinin olup olmadığının tespitini, kamuoyunun dikkatine ve takdirine sunuyorum.

Yorumlar