Yakup Dinler'den Deniz Zeyrek'e Japon turist tepkisi... Sizi kınıyorum

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek’in “Kapadokya’ya Japon turist neden gelmiyor?” sorusuna ilişkin yaptığı açıklama tepki çekti. Zeyrek'i kınadığını açıklayan TÜROFED Genel Sekreteri Yakup Dinler, "Tüm Kapadokya'yı bu şekilde itham ettiğiniz için sizi kınıyorum, unutmayın ki Türkiye'ye gelip en yüksek harcamayı yapan turistler Kapadokya'ya gelmektedir. Kapadokya'nın ülke turizmine katkısını ve sunduğu kaliteli hizmeti "sağır sultan" bile duymuşken belli ki siz duy(a)mamışsınız. En yakın zamanda duymanız ümidiyle" dedi.

05/10/2023 22:50
Yakup Dinler'den Deniz Zeyrek'e Japon turist tepkisi... Sizi kınıyorum

TÜROFED Genel Sekreteri Yakup Dinler X'ten yaptığı açıklamada, Sözcü Gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek’in "Tüm Kapadokya'yı bu şekilde itham ettiğiniz için sizi kınıyorum, unutmayın ki Türkiye'ye gelip en yüksek harcamayı yapan turistler Kapadokya'ya gelmektedir. Kapadokya'nın ülke turizmine katkısını ve sunduğu kaliteli hizmeti "sağır sultan" bile duymuşken belli ki siz duy(a)mamışsınız. En yakın zamanda duymanız ümidiyle" dedi.

Yakup Dinler'in açıklaması şöyle:

@Deniz_Zeyrek; @gazetesozcu TV’de @EbruBaki'nin sunduğu “Para Politika” programında "Kapadokya - Japon Turist İlişkisi" konusunda bir takım ilginç açıklamalar yaptığınızı tesadüfen ve üzüntüyle öğrendim.

Kapadokya, belirli bir pazara bağlı olmadan, hemen hemen dünyanın 195 ülkesinden de turist kabul eden bir bölge. Japonya ve oradan gelen Japon turistler de bu denklemin bir parçası.

Kapadokya ve Japonya dostluğu o kadar üst seviyededir ki Japonya Büyükelçileri en çok Kapadokya'yı ziyaret eder, Japon gelinlerimiz vardır, esnaf Japonca konuşur, Japonya'ya ithaf edilmiş parklarımız vardır vs.

2013 yılında Suriye İç Savaşı'nın başlaması ile beraber, "emniyet ve güvenlik" konusunda çok hassas olan Japon dostlarımız Türkiye'ye olan gelişlerini kısıtlamaya başladı. Sonrasında gelen yıllarda da Türkiye adına çok iyi olaylar yaşanmadı ve Japon turist konusunda maalesef dibi gördük.

2017 yılında ise dönemin Japonya Büyükelçisi Ekselansları @AkioMiyajima'nın özel gayretleri ile eski günlere dönüş yolunda ciddi bir çalışma başlatıldı. Ülkemizin güvenli olduğuna dair raporların Japonya'ya gönderildiğine şahidim.

Ocak 2018'de ise bu raporların etkisi ile çok büyük bir gelişme yaşandı ve Sayın Büyükelçi'nin çok özel gayretleri ile Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) Başkanı Sn. Tadashi Shimura ve heyeti Kapadokya'ya gelerek temaslarda bulundu. O dönem @kaptid50 Başkanı olmam dolayısıyla ben de bu sürece dahil oldum. Kapadokya'nın ne kadar güvenli olduğunu ve Japon dostlarımızı ağırlamak için sabırsızlandığımızı profesyonel bir şekilde en üst makamlarımız kendilerine iletti. Dönemin Nevşehir Valisi Sn. İlhami Aktaş bizzat çok ciddi şekilde misafirlerimizi ağırladı.

https://aa.com.tr/tr/ekonomi/japon-turist-sayisi-bu-yil-iki-katina-cikacak/1032164

Bu çalışmalar meyve verdi ve gerçekten 2018'de 2017'ye göre x2 kat şeklinde ciddi bir artış oldu, 2019 yılında ise 100bin Japon turist bandını aştık ve Japon dostlarımız yanlış hatırlamıyorsam ilk 3'e yerleşti.

2020 yılında yaşanan pandemi olmasaydı hedef o yıl için 200bin Japon turist idi. Bugün Japonya daha yeni yeni normalleşme sürecine girdi. Elbette bu uzun bir süreç, Uzakdoğulu dostlarımız bu konuda çok hassas, bunu bildiğinize eminim.

Bu yıl Osaka - Istanbul hattı yanlış bilmiyorsam Aralık'ta tekrar açılacak, Tokyo'dan karşılıklı frekanslar artacak ve turist sayısı 2024 yılında muhtemelen 2018 sayılarını yakalayacak.

Elbette gelen her turisti memnun etme şansımız yok. Bu Japon dostlarımız içinde geçerli başka ülkeden dostlarımız içinde... İçimizde "çürük yumurtalar" yok mu? Elbette var, her sektörde olduğu gibi bizde de var. Ama Japon turistin Kapadokya'ya gelmemesini "pahalı halı satma" konusuna indirgemek maalesef ölçüsüzce ve araştırılma yapılmadan yapılmış bir demeç olmuş.

Tüm Kapadokya'yı bu şekilde itham ettiğiniz için sizi kınıyorum, unutmayın ki Türkiye'ye gelip en yüksek harcamayı yapan turistler Kapadokya'ya gelmektedir. Kapadokya'nın ülke turizmine katkısını ve sunduğu kaliteli hizmeti "sağır sultan" bile duymuşken belli ki siz duy(a)mamışsınız. En yakın zamanda duymanız ümidiyle...

Deniz Zeyrek ne demişti? 

Sözcü TV’de Ebru Baki’nin sunduğu “Para Politika” programının konukları Sözcü Gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek ve Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz Türkiye turizmine olumsuz etki eden önemli bir faktör hakkında açıklamalarda bulundu.

İlk olarak “Kapadokya’ya eskisi kadar neden Japon turistler gelmiyor?” sorusunu yönelten Deniz Zeyrek; bu konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Eskiden Kapadokya’da Japon turistten geçilmezdi. Japonlar, bir gün Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği’nin önünde eylem yaptılar. Kapadokya’dan aldıkları ipek halıları Büyükelçi’nin önüne attılar. Neden? Çünkü; Hindistan’da 100 Euro’ya alınan halıların Kapadokya’da 1000 Euro’ya, 2 bin – 3 bin Euro’ya satılan halıların olduğu ortaya çıktı. Sen bunu bir kere yapayım; “Japon, bir daha ne zaman gelecek?” diye düşünürsün ama giden “fısıltı gazetesi” sayesinde olumsuz yaklaşımlar kulaktan kulağa dolaşır. Kimse de gelmek istemez.”

ŞEREF OĞUZ: MEMNUN DÖNMEYEN TURİST 9 İLA 13 KİŞİNİN GELMEMESİNE SEBEP OLUYOR

Gazeteci Deniz Zeyrek’in bu açıklamalarının üzerine Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz ise şu anekdotu paylaştı:  

“Ben Trabzonluyum… Uzungöl için gelen turistlerin, bir daha gelmesi üzerine yapılan bir araştırma vardı. Buna göre her memnun dönen turist ortalama 1.5 – 2 turistin gelişini garantiliyor. Ama memnun dönmeyen turist ise 9 ila 13 turistin gelmemesine sebep oluyor. O açıdan Kapadokya’daki, Japonları uzaklaştıran bu mantık sadece orada değil… Ne yazık ki Uzungöl’de de var, Ayder’de, pek turizm yerimizde var. Onlar sanki bir daha gelmeyecek şekilde ceplerinden parayı alıyorsunuz, gayrı memnun gönderiyorsunuz ve onlar inanılmaz negatif propaganda makinesi haline çeviriyorsunuz. Maalesef durum bu…”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.