Yabancı turist hastaneye 214 Milyon 580 Bin TL borç taktı

Sağlık Bakanlığı 2023 Yılı Sayıştay Raporu’nda turist olarak Türkiye’ye gelen ve sağlık hizmeti alan yabancıların 214 milyon 580 bin TL tutarındaki masraflarının ödenmediği bilgisi yer aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

11/10/2023 22:32
Yabancı turist hastaneye 214 Milyon 580 Bin TL borç taktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, “Sayıştay, 2022 yılında sağlık hizmeti alan turistlerden 214 milyon 580 bin TL’nin tahsil edilmediğini tespit etmiştir. Bizim vatandaşlarımız sağlık sigortası yaptırmadan yurt dışına gitmeye korkarken Sağlık Bakanlığı’nın sigortası bulunmayan turiste verdiği hizmetin karşılığını takip ve tahsil etmemesi kendi vatandaşına verdiği değeri açıkça göstermektedir.

İçinde bulunduğumuz ekonomik krizde, parası olmayanın muayene olamadığı hatta kritik ameliyatların dahi yapılamadığı bir dönemde turistlerin rahatça tedavi olup herhangi bir kayıt olmadan ve herhangi bir ücret talep etmeksizin sağlık tesislerinden ayrılması kabul edilemez.

Önce bizim toplumumuz sağlıklı olmalıdır. Ülkemizi yol geçen hanına çeviren, sağlık hizmetlerini piyasalaştırarak durma noktasına getiren hükümetin kendi vatandaşını yok saydığını Sayıştay raporlarından bir kez daha gördük” dedi.

Dinçer, şunları söyledi:

“Sayıştay, 2022 yılında sağlık hizmeti alan turistlerden 214 Milyon 580 Bin TL’nin tahsil edilmediğini tespit etmiştir. Türkiye’de sağlık hizmetlerinin her geçen gün kötüye gittiği, özelleştiği ve artık parası olmayanın yeterli sağlık hizmeti alamadığı bir ortamda Sağlık Bakanlığı ülkemize turistik amaçla gelen yabancı uyruklu kişilerin tedavilerini yapıp hizmet bedellerini tahsil etmemiştir.

Bizim vatandaşlarımız sağlık sigortası yaptırmadan yurt dışına gitmeye korkarken Sağlık Bakanlığı’nın sigortası bulunmayan turiste verdiği hizmetin karşılığını takip ve tahsil etmemesi kendi vatandaşına verdiği değeri açıkça göstermektedir.

İçinde bulunduğumuz ekonomik krizde, parası olmayanın muayene olamadığı hatta kritik ameliyatların dahi yapılamadığı bir dönemde turistlerin rahatça tedavi olup herhangi bir kayıt olmadan ve herhangi bir ücret talep etmeksizin sağlık tesislerinden ayrılması kabul edilemez.

Önce bizim toplumumuz sağlıklı olmalıdır. Ülkemizi yol geçen hanına çeviren, sağlık hizmetlerini piyasalaştırarak durma noktasına getiren hükümetin kendi vatandaşını yok saydığını Sayıştay raporlarından bir kez daha gördük.

Sigortası olmayan turiste karşı nasıl bir prosedür izlenmektedir? Bakanlık bu borcun takibini neden yapmıyor? Söz konusu borç özellikle hangi illerimizdeki hastanelerde gerçekleşmiştir? Kaç turist sigortası olmadan sağlık hizmetlerinden yararlanmıştır? Ülkemize gelen her bireyin elbette başımızın üstünde yeri var. Ancak herhangi bir güvencesi olmadan gelen tüm turistlerden de gerekli ücretlerin tahsil edilmeden gönderilmesinin kendi vatandaşımıza yapılan bir haksızlık olduğu kanaatindeyiz.

Bu konunun derhal aydınlatılması gereklidir. Herhangi bir sağlık güvencesi olmadan ülkemize gelen yabancıların Türkiye’deki sağlık tesislerinde tedavi görmeleri sonucu Sağlık Bakanlığı lehine oluşan alacakların takip edilmesi ve tahsilinin yapılması için gerekli kontrol mekanizmasının derhal oluşturulması gereklidir. Bakanlık bu konuda sorumlu davranmalıdır.” (ANKA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.