Türkiye turist deyince aklına ‘Döviz’ gelmediğinde gelişmiş olacak

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Turizm hukukçusu İlker Ünsever, “Turizm, Türkiye’nin ihracatının içinde cari açığı yüzde 94.5 kapatan bir sektör. Geliri sağlamak için dışarıya ödediğimiz bir döviz yok. Ne zaman ki bizim turist deyince aklımıza hemen döviz gelmeyecek, o durumda biz kendimizi gelişmiş bir ülke olarak konumlandıracağız” dedi.

26/03/2022 12:10
Türkiye turist deyince aklına ‘Döviz’ gelmediğinde gelişmiş olacak

Radyo Sputnik’te Meliha Okur’la Anlat Bana programına konuk olan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Turizm hukukçusu İlker Ünsever, turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ünsever, “Dünyada gelişmiş ülkelerin aksine, bizim ülkemizde turist deyince aklımıza dışardan döviz getirecek kişiler ve organizasyonlar geliyor ki, bizim turist deyince aklımıza bireysel olarak, turizm faaliyetindeki katılımımız ve bu katılımımızda başımıza gelenler ve beklentilerimiz gelecek öncelikle ve turist deyince hemen döviz miktarı aklımıza gelmeyecek; o durumda biz, kendimizi gelişmiş bir olarak konumlandıracağız” ifadelerini kullandı.

TURİZM CARİ AÇIĞI YÜZDE 94.5 KAPATAN BİR SEKTÖR

Ünsever, konuşmasının devamında, “Turizm, Türkiye’nin ihracatının içinde cari açığı yüzde 94.5 kapatan bir sektör. Zira başka ihracat kalemlerinde, malum önce ithal ara mallar girdilerinin giderleri var, ithalat giderlerinin ihracat giderlerinden düştüğünde, ortaya çıkan rakamlar turizmdeki gibi değil.

Turizmde, bizim turizm hizmet ihracatımızla elde ettiğimiz geliri sağlamak için dışarıya ödediğimiz bir döviz yok. Tamamı kendi üretimimiz olan hizmetlerden oluşuyor. Hem yerli ve milli hem de insan odaklı. Ürettiğimiz ürün topraktan bitmiyor, gökten yağmıyor; gönülden çıkıyor”dedi.

SADECE HİZMET SATAN DEĞİL, HİZMET ALAN KONUMUNA DA GELMELİYİZ

‘Gelişmekte olan bir ülke miyiz?’ sorusuna Ünsever, “Gelişmek isteyen, gelişme yolunda yürüyen bir ülkeyiz ama yolun neresindeyiz; onun takdirini önce sizlere, ekonomistlere ve bu konuda daha ehil insanlara bırakmayı ederim. Örneğin, Kahire herhalde dünyanın en çok merak edilen, herkesin gitmekle ilgili en çok plan yaptığı yerlendendir. Ama Mısır’ın turizm ile kalkınacağını tahmin etmemiz çok kolay değil.

Turizm, kalkınmada çok önemli bir lokomotif sektör, özellikle cari açığı kapatmada. Ama bir ülke geliştikçe, turizm de atbaşı, onunla birlikte gelişecek. Bizler de sadece başkasına hizmet satan değil, başkasından hizmet satın alan turistler durumuna da geleceğiz. Hedefimiz bu olmalı” cevabını verdi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.