Türkiye'ye şubatta en çok Avrupalı turist geldi

Türkiye şubat ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 200’e varan oranda artan sayıda yabancı turisti ağırladı. Şubat ayında Türkiye’ye turistler en çok Brüksel, Frankfurt, Paris, Amsterdam ve Bakü’den geldi. Turistlerin en çok seyahat ettiği rotalar İstanbul ve Gaziantep olurken ay boyunca en çok uçak biletinin satın alındığı gün ise 11 Şubat oldu.

23/03/2022 12:00
Türkiye'ye şubatta en çok Avrupalı turist geldi

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı şubat ayı verilerine göre, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 186,52 artış kaydedildi. Enuygun, şubat ayı turizm verilerini açıkladı. Buna göre, şubat ayında Türkiye’ye en çok Brüksel, Frankfurt, Paris, Amsterdam ve Bakü’den turist geldi. En popüler 5 rota sırasıyla Brüksel-İstanbul, Frankfurt-İstanbul, Paris-İstanbul, Amsterdam-Gaziantep ve Amsterdam-İstanbul oldu.

Şubat ayı boyunca satılan toplam uçak biletlerinin yüzde 15’i, 11 Şubat’ta satın alındı. Şubat ayında yurt dışından ülkemize uçak bileti satın alanların ödediği ortalama bilet tutarı ise 3.620 TL oldu. En fazla ödenen bilet tutarı Amsterdam-İstanbul rotasında 4 kişi için 9.345 TL olurken, minimum tutar da Hannover-Ankara rotasında bir kişilik uçak bileti için 1.918 TL oldu.

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.