Türkiye'de 399 yabancı markalı otel var... 78 yeni otel de yolda

Türkiye, turizmde taşıdığı potansiyelle yerli markalar kadar yabancı otel markalarının da gözdesi olmaya devam ediyor.

15/04/2022 15:21
Türkiye'de 399 yabancı markalı otel var... 78 yeni otel de yolda

Turizm İşletme & Yatırım Dergisi, “Türkiye’deki Yabancı Otel Grupları” araştırması kapsamında ulaştığı bulgulara göre, Türkiye’nin 45 şehrinde yabancı bir otel grubuna bağlı toplam 399 konaklama tesisi faaliyet gösteriyor. Dünyanın önde gelen otel gruplarının Türkiye ilgisi ise devam ediyor.

Yeni açılacak oteller arasında uluslararası bir marka tarafından işletilmesi planlanan çok sayıda tesis yer alıyor. Yatırımı halihazırda devam eden, 2022’de ve sonrasında açılması planlanan, bilgisine ulaşabildiğimiz 78 adet Yabancı markalı otel bulunuyor. Bunlardan bilgisine ulaşabildiğimiz 50'sinin inşaat durumu devam ederken, 28'i planlama aşamasında bulunuyor.

Ülke genelinde faaliyette olan toplam 399 yabancı markalı otel bulunuyor

Derginin, “Türkiye’deki Yabancı Otel Grupları” araştırması kapsamında, ülke genelinde faaliyette olan toplam 399 otel bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Accor, Barcelo Hotel Group, BWH Hotel Group, Choice Hotels, Club Med, Corendon Hotels & Resorts,

Four Seasons Hotels, & Resorts, Hilton, House Hotels, Hyatt Hotels & Resorts, IHG Hotels & Resorts, Kempinski Hotels, Mandarin Oriental, Marriott International, Millenium Hotels & Resorts, MP Hotels, Radisson Hotels, Robinson Club Resorts, Rotana Hotels, Shangri-La Hotels, TUI Hotels & Resorts, Wyndham Hotels & Resorts ve Yotel olmak üzere 23 farklı otel grubu, işletmedeki otelleriyle hizmet veriyor.

45 şehirde toplam 399 tesis

Kimi birden fazla farklı markayla, kimi ise tek bir oteliyle olmak üzere 23 farklı yabancı uluslararası otel grubu, Türkiye’nin 45 şehrinde toplam 399 tesis ile faaliyet gösteriyor. “Türkiye’deki Yabancı Otel Grupları” araştırması verileri kapsamında otel sayılarına göre gruplara bakıldığında, Wyndham Hotels & Resorts 89 oteli ile ülkemizde en yüksek sayıda tesisle varlık gösteren otel grubu olarak öne çıkıyor.

Onu 67 otel ile Hilton, 60 otel ile Accor, 39 otel ile Marriott International, 30 otel ile Radisson Hotels, 28 otel ile IHG Hotels & Resorts izliyor. Diğer önemli uluslar arası otel gruplarından TUI Hotels & Resorts’ün ülkemizde 17, MP Hotels’in 12, BWH Hotel Group’un 11, Hyatt Hotels & Resorts’ün 9, Rotana Hotels’in 5, Choice Hotels, House Hotels, Kempinski Hotels ve Robinson Club Resorts’ün 4’er adet, Club Med’in 3, Barcelo Hotel Group, Corendon Hotels & Resorts, Four Seasons Hotels & Resorts, Mandarin Oriental, Millennium Hotels & Resorts ve Yotel’in 2’şer adet, Shangri-La Hotels’in ise bir adet oteli yer alıyor.

En yüksek sayıda yabancı markalı otele İstanbul, Antalya ve Muğla ev sahipliği yapıyor

Yabancı ülke menşeli 23 farklı otel grubu, Türkiye’nin 45 şehrinde, farklı büyüklükte, lüksten ekonomiye geniş yelpazedeki otelleriyle varlık gösteriyor. Ticaretin, ekonominin ve turizmin kalbinin attığı İstanbul’da yabancı zincir oteller bünyesinde faaliyet gösteren, bilgisine ulaşabildiğimiz 166 adet konaklama tesisi bulunuyor.

İstanbul’u 37 yabancı markalı otel ile turizm kentleri Antalya ve Muğla takip ediyor. İzmir’de ise 30 yabancı markalı otel yer alıyor. Başkent Ankara’da 20, Bursa’da da 11 yabancı markalı otel faaliyet gösteriyor.

Anadolu kentleri de yabancı grupların odağında

İllere göre düzenlenen listenin devamına bakıldığında, yalnız büyük şehirlerde değil, Anadolu’nun pek çok kentinde yabancı otel markalarının yer aldığı görülüyor. Kayseri, Kocaeli, Trabzon’da 6’şar; Aydın, Gaziantep, Konya 5’er; Adana, Eskişehir, Nevşehir, Kahramanmaraş, Tekirdağ’da 4’er; Diyarbakır, Ordu, Samsun’da 3’er; Balıkesir, Elazığ, Giresun, Isparta, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Sakarya, Van, Yalova’da 2’şer ve Adıyaman, Afyonkarahisar, Bolu, Edirne, Erzincan, Gümüşhane, Hatay, Karabük, Kütahya, Niğde, Rize, Sivas, Şanlıurfa, Uşak’ta ise birer adet yabancı grup, konaklama tesisleriyle varlık gösteriyor.

78 yeni otel yolda

Yabancı otel gruplarının Türkiye’deki otel açılışları önümüzdeki dönemde de sürecek. Yatırımı halihazırda devam eden, 2022’de ve sonrasında açılması planlanan, bilgisine ulaşabildiğimiz 79 adet yabancı markalı otel bulunuyor. Bunlardan 22'si Marriott International, 20'si Hilton, 12'si Accor, 12'si de Wyndham Hotels & Resorts markaları altında faaliyet gösterecek.

IHG Hotels & Resorts’ün üç, Millenium Hotels & Resorts’ün ve Radisson Hotels'in ikişer adet yeni otel açılışı gerçekleşecek. Barcelo Hotel Group, Four Seasons Hotels & Resorts, Mandarin Oriental, The Peninsula Hotels ile Hyatt Hotels & Resorts ise birer adet yeni oteli Türkiye turizmi ile buluşturacak.

İller bazında ise, en yüksek sayıda yabancı markalı yeni otele 33 ile İstanbul ev sahipliği yapacak. Açılışı planlanan otellerden 50'sinin inşaat durumunda olduğu bilgisine ulaşıldı. 28 otel yatırımının ise planlama aşamasında olduğu öğrenildi. Yanı sıra, daha önce yatırım kararı alınmış fakat ertelenen 5 adet proje bulunuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.