Turizme 1 Trilyon Euro yatırıyor... Suudi Arabistan turizm şehri kuruyor

Suudi Arabistan, “Vizyon 2030" reform programı ile turizmde ataklara devam ediyor. Ülke, 2030'dan itibaren yılda en az 100 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlamak amacıyla şu anda turizme yaklaşık Bir Trilyon Euro yatırım yapıyor.

12/07/2022 22:24
Turizme 1 Trilyon Euro yatırıyor... Suudi Arabistan turizm şehri kuruyor

Tarihinde ilk kez bir kadının turizmden sorumlu bakan yardımcılığına getirildiği ülkede, "Vizyon 2030" ile turizm öne çıkıyor. "Vizyon 2030" projesi kapsamında dünyanın tanımış mimarlık şirketleri, tanıtım ve turizm geliştirme ajansları ile çalışılıyor. Bu arada dünyadaki önemli otel, kültür ve turizm markaları ve uluslararası lüks otel zincirlerinden, Raffles, Fairmont ve Grand Hyatt gibi tesisler ile de anlaşmalar yapıldı.

Ülke, 2030'dan itibaren yılda en az 100 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlamak amacıyla şu anda turizme yaklaşık Bir Trilyon Euro yatırım yapıyor. Yeni Mesaj'da yer alan habere göre, Suudi Turizm Otoritesi (STA) baş stratejisti Hazim Alhazmi, "Dünyanın en iyi beş tatil destinasyonundan biri olmak istiyoruz" dedi.

"Vizyon 2030" ile Neom (Yeni Gelecek) adıyla, ülkenin kuzey batısında, Kızıldeniz'de ve Mısır ve Ürdün sınırlarında yer alan, yüzölçümü olarak Belçika büyüklüğünde planlı bir şehir kuruluyor. Kızıldeniz ve 22 ada üzerinde 28.000 kilometrekarelik alanda tüm yıl boyunca kullanılabilecek; dalış alanları, 39 ada, 450 kilometrelik sahil ve yüksek dağlarda kayak merkezleri oluşturuluyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.