Turizm sektörüne gereksiz yere umut pompalamak zarar veriyor

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, 'Açıklanan rakamların gerçek anlamda turist rakamlarını yansımadığı yönündeki iddiaları bir tarafa koyarak bu rakamlar üzerinde bir analiz yapalım' dedi.

22/02/2021 17:53
Turizm sektörüne gereksiz yere umut pompalamak zarar veriyor

Bloomberg HT’ye konuşan Karcılıoğlu, sektördeki son tabloyu şöyle değerlendirdi:

2020 rakamları her fırsatta açıklanırken ocak-şubat-mart ayında yani Türkiye’de pandemini daha ilan edilmeden aşağı yukarı 4.5 milyon turisti saymayın. Rakamları abartılı olarak çıkartmış olmayalım.

2021’ın ocak ayı rakamları açıklandığında 7 yüz binler civarında sanıyorum geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71 düşüş de bunu gösteriyor. Bu rakamların içinde günü birlik, transit geçişler gibi ziyaretler var. Ayrıca ortalama kalış sürelerini de dikkate alacak ve kış sürelerini de pandeminin etkisi de düşünülecek olursa, bu rakamların bize, ülkemize turizm olgusuna yönelik bir tatil yapıldığı kavramını yansıtmıyor. Biz 2021'in nasıl geçeceğini bu rakam üzerinden belirlemeliyiz. İçimizi karartmayalım sektöre umut pompalamanın sektörün temsilcileri tarafından ciddi zararlara yol açabilecek bir aksiyon almalarına neden olabilir.

2021'in Ocak ayı rakamları turist sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71 düşüşe işaret etti. Bu rakamların içinde günü birlik, transit geçişler gibi ziyaretler var. Ayrıca ortalama kalış sürelerini de dikkate alacak ve kış sürelerini de pandeminin etkisi de düşünülecek olursa turizm sektörünün durumunu daha iyi anlayabiliriz.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir