Turizm sektöründeki yüksek maaşlı 5 iş

İnsanları eğlendirmeyi seviyor ve onları rahat ettirmek sizi mutlu ediyorsa turizm sektörü sizin için biçilmiş kaftandır. Turizm sektöründe hem yüksek maaş alıp hem de gezip eğlenebileceğiniz pek çok farklı roller var. Bu sektörün bir parçası olmak için öncelikle yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi gösteren bir CV hazırlayarak işe başlamalı ve size en uygun olan role başvurmalısınız. Eğer hem size uygun hem de yüksek maaşlı bir işte çalışmak istiyorsanız aşağıda sıralan yüksek maaşlı 5 işi inceleyerek bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

06/07/2022 11:35
Turizm sektöründeki yüksek maaşlı 5 iş

Siz de gezerek para kazanmak isteyenlerden misiniz? Turizm sektörü bu isteğinizi yerine getirebileceğiniz sektörlerden biridir. Yeme-içme, konaklama, ulaşım ve turistik hizmetler başta olmak üzere pek çok alanı tek bir çatı altında birleştiren bu sektörde yeteneklerinize uygun bir iş alanı bularak hem yüksek maaşlar alabilir hem de para vermeden gezip eğlenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yüksek maaşlı işleri inceleyip istediğiniz role uygun bir CV ile işe kabul alabilirsiniz.

Otel Müdürü

Bir otel müdürü, otel ile ilgili her şeyden sorumludur ve her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamakla görevlidir. Operasyonlar, personel, müşteri ilişkileri ve memnuniyeti gibi tüm işleri yönetmekle ve operasyonların verimliliğini denetlemekle sorumludur. Bu nedenle otel müdürü için sorumluluk bilinci ve liderlik olmazsa olmaz özelliklerdendir. Bir otel müdürünün maaşı ise çalıştığı kurumunun büyüklüğüne bağlı olarak en az 20 binden başlamaktadır.

Satış Direktörü

Oteldeki satış müdürü, doğrudan satış, pazarlama ve otel turları yoluyla işletmeyi geliştirmekten sorumludur. Ayrıca otelde yapılan etkinliklerin ve kongrelerin gelirini artırmakla görevlidir. Oteli, dünya çapındaki etkinliklerde ve sergilerde onlar temsil ettiği için sık sık seyahat ederler. Son olarak satış personelini yönetmekle ve pazarlama stratejilerini denetlemekle yükümlüdürler. Maaşları ise ortalama en az 15 binden başlamaktadır.

Pilotluk

Pilotluk turizmden daha çok ulaşım sektörüyle ilgili gibi dursa da aslında pilotluk turizm sektöründe de önemli bir yere sahiptir. İster uçak pilotu ister helikopter pilotu olsun sonuçta insanlara hizmet ederek onların seyahat etmesini sağlayan en önemli mesleklerdendir. Ayrıca pilotların, çalıştıkları firmaya göre değişiklik göstermekle beraber, görevdeyken konaklama, ulaşım ve yeme içme gibi masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmaktadır. Maaşları ise ortalama en az 40-45 binden başlamaktadır.

Otel Gece Denetçisi

Bu pozisyonda görev yapan kişiler akşam ve gece saatlerinde otelden sorumlu olan kişilerdir. Resepsiyonda misafirleri karşılamadan tutun da misafirlerin memnuniyetinin sağlanması ve ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar sorumludurlar. Çalıştıkları yere göre değişiklik göstermekle birlikte aylık ortalama en az 10 bin TL kazanırlar.

Şeflik

Turizm deyince akla ilk gelen şeylerden biri de yeme-içme bölümüdür. Eğer iyi yemek pişiriyorsanız turizm sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olabilirsiniz. Pek çok alt başlığı olan bu meslekte isminizi dünyaya duyurulabilir ve iyi bir prestij kazanabilirsiniz. Maaşı ise çalışılan otele de bağlı olarak ortalama en az 10 bin liradan başlamaktadır.

Turizm Sektöründe Çalışmak İçin Yapmanız Gerekenler

Öncelikle eğer iyi bir statüde çalışmak istiyorsanız turizm alanında kendini ispatlamış bir üniversiteden mezun olmalı ve iyi bir deneyime sahip olmalısınız. Ancak ben okumakla vakit kaybetmek istemiyorum derseniz, sıfırdan başlayarak yani garsonlukla işe başlayıp performansınıza ve ilginize göre de yükselebilirsiniz. Bu çok sancılı ve yorucu bir yol olabilir. Öncelikle sizi geliştirecek etkinliklere ve konferanslara katılmalı ve en az iki dil öğrenmelisiniz. Ayrıca kaliteli bir CV hazırlayarak, yeteneklerinizi işverenlere göstermelisiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, pek çok farklı iş imkanları sunan turizm sektörü iş adaylarına hem gezip eğlenme hem de yüksek maaş sunar. Eğer siz de hem yüksek bir maaş kazanıp hem de çalışarak eğlenmek istiyorsanız yukarıda sıralanan mesleklerden herhangi biri için yeteneklerinizi geliştirmeye ve deneyim kazanmaya başlamalısınız.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.