Turistik geri ödeme programının bütçesi otel inşaatlarında kullanılacak

Pandemi sonrası geçtiğimiz yılın sonuna kadar iç turizmin gelişmesinde en büyük katkı sağlayan turizm geri ödeme programının (cashback) yeniden uygulanmayacağı anlaşılan Rusya’da, bu program için ayrılan bütçelerin otel inşaatı için kullanılacağı belirtildi.

19/02/2023 22:14
Turistik geri ödeme programının bütçesi otel inşaatlarında kullanılacak

Turizmden sorumlu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın iç turizmi desteklemek için otellerin inşasına yönelik sübvansiyonları genişleteceği söylenirken, bu tedbirlerin iç turizmi desteklemek için tek ve ana devlet desteği olacağını yazan Rossiyskaya Gazeta, hükümetin böylece iç turizmde talebi değil arzı canlandırmaya odaklanma niyetinde olduğunun altını çizdi.

Bakanlık, yaptırımlar nedeniyle yurtdışına seyahatlerdeki sıkıntılar sonrası ülke çapında artan seyahat talebinin iç turizmin hızlı gelişimi için şimdiden bir teşvik olduğunu vurgularken, önümüzdeki sezonlar için yalnızca çocuk kamplarına devlet desteklerinin masaya yatırılabileceğini ekledi.

Turizm geri ödeme programının yeniden uygulanmayacağına karar verildi

Ulusal Turizm Projesi çerçevesinde çocukların yaz tatillerinin desteklenmesi amacıyla 5-9. sınıflardaki okul çocukları için kısa kültür ve eğitim gezileri programını sürdürmeyi planlayan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, geçen yıl program kapsamında 100 binden fazla çocuğun geri ödemeli gezi programından yararlandığını, 2023 ve 2024’te bölgelere yapılan geziler ve çocuk kampları için sübvansiyon miktarını ikiye katlamayı beklediklerini aktardı.

Yakın zamanda hazırladığı raporunu paylaşan Rusya Stratejik Araştırma Merkezi (SRC), geçtiğimiz yılın sonuna kadar hükümetin iç turizmi desteklemek için sunduğu ve yerli turistlerin tatil harcamalarının bir kısmını karşılayan turizm geri ödeme programının (cashback) yeniden uygulanmayacağı sonucuna vardı.

İç turizmde patlama yaratmıştı

İç turizmde patlama yaratan ve daha önce Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) tarafından kontrol edilen programın, ajansın lağvedilmesi sonrasında uzatılmadığına dikkat çeken SRC, programın askıya alınmasının nedenlerinden birinin federal bütçe açığı olduğunu kaydetti.

İzvestia gazetesinin atıfta bulunduğu SRC raporunda, 2023’teki turistik geri ödeme programının uygulanmayacağı veya daha önceki gibi tüm Rusların kullanabileceği bir programdan farklı olacağı tahmin edilirken, açıklamada, “Batı yaptırımları ve yurtdışına seyahatlerde yaşanan kısıtlamaların sürdüğü bu dönemde, Rusya’daki turizm sektörünün devletten gelen destekler olmadan da büyüyebildiği, bu nedenle cashback programının güncelliğini yitirdiği görülmüştür” denildi.

Gazetem.ru'da yer alan habere göre gazete, ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın 2023-2025 devlet bütçesinde yetişkin ve çocuklar için turistik geri ödeme programı kapsamında herhangi bir fon ayırmadığını hatırlatırken, bakanlık, bu programın pandemi ile başlayan krizle mücadelede geçici bir önlem olduğuna dikkat çekmişti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.