THY'de ücretsiz Wi-Fi hizmeti geliyor

THY'de belirli sınırlamalarla ekonomi bölümünde ücretsiz Wi-Fi hizmeti için hesaplar yapılıyor. İnternetin her alandaki önemi gün geçtikçe daha da çok artıyor. Öneminin arttığı en önemli yerlerden biride havayolları oldu. THY de, yolculara bedava internet hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

27/09/2023 12:23
THY'de ücretsiz Wi-Fi hizmeti geliyor

Havayolu kullanmayı tercih eden pek çok yolcu uçak şirketlerinin ücretsiz WIFI kullanmasını istiyor. Türk Hava Yolları'da bedava internet hizmeti için kolları sıvadı. Hürriyet'ten Uğur Cebeci bu haftaki köşe yazısında "Yolcu bedava internet istiyor" başlıklı yazı kaleme aldı.

Uğur Cebeci'nin yazısının bir kısmı şöyle:

Yapılan anketlerde uçak yolcularının yüzde 100’ü sınırlı kotalarda olsa da uçakta internetin ücretsiz olmasını istiyor. Fiyatların dolar bazında yükselmesi değişik ülke havayollarında sıkıntı yaratıyor. Yolcuların büyük kısmı çok hızlı ve uzun süreli internet hizmeti yerine belli kotalarda kesintisiz ama ücretsiz internetin havayolunun rekabetinde önemli olduğunu vurguluyorlar.

Aslında uçakla yolculukta yeryüzü ile bağlantıyı kesmek belirli bir süre için de olsa rahatlatıcı gibi gelebilir. Ama internet ile yaşamaya o kadar almıştık ki, bağlantı kesildiğinde sanki çok büyük bir şansızlık yaşanıyormuş gibi geliyor. Hatta panik yapıyoruz.Neredeyse bunalım yaratıyor. Bir felaket olarak kabul edenler bile oluyor. Hele bu sorun uzun bir uçuşta yaşanıyorsa ve aşağı ile bağlantı tamamen kesilmişse gerçekten çok can sıkıcı oluyor.

KOTA ARTTIKÇA FİYAT YÜKSELİYOR

Çoğu durumda, uçak içi kablosuz internet, havayolunun filosu ile Gogo veya Viasat gibi üçüncü taraf bir internet sağlayıcısı arasındaki uydu bağlantısı yoluyla sağlanıyor. Ancak bu bağlantıdan yüksek hız performansı beklemeyin. Ancak X platformunda gezinecekseniz ya da mail gönderecekseniz işinizi halledebiliyor. Ama yukarıda bu işler çok da ucuz ve sınırsız değil. Kotalar arttıkça fiyatlar da yükseliyor.

Gökyüzünde internet fiyatları havayolu şirketlerine göre değişiyor. Hatta uçuştan uçuşa fark ediyor. Bu yüzden rezervasyon yapmadan önce uçuşunuzda Wi-Fi olup olmadığını ve fiyat tarifesini mutlaka öğrenin. Yani bir maliyet hesabı yapmanız gerekir. Hatta uçtuğunuz yere göre bilet fiyatı üzerine bunu da ekleyip tam bir maliyet çıkarabilirsiniz. Böylece bütçeniz bir sürprizle karşılaşmaz.

BEDAVA İNTERNET ÇOK AZ

Havayolu şirketleri rekabette artık sağladıkları internetle de övünüyorlar. Ama bedava internet sağlayan havayolları ne yazık ki hâlâ bir elin parmağı kadar az. Elbette bedava olan her şeyde olduğu gibi, bazı havayolları bu hizmeti yalnızca belirli rotalarda veya sınırlı bir süre için sunuyorlar. Ağırlık olarak o havayolunun sadakat programına hemen üye olunmasını da şart koşuyorlar. 2023’te bedava Wi-Fi hizmeti duyuran havayollarının ilk sıralarında bakın hangi şirketler var:

-ABD’de şu anda yalnızca iki havayolu uçuşta bedava internet sağlıyor. JetBlue ve Delta Hava Yolları.

-JetBlue, 2013 yılında Fly-Fi hizmeti aracılığıyla tüm yolculara ücretsiz Wi-Fi sunmaya başlayan ilk ABD havayolu şirketiydi. O zamandan bu yana, ABD’deki neredeyse tüm uçuşların yanı sıra Latin Amerika ve Karayipler’e yapılan birçok uçuşu kapsayacak şekilde genişledi. Ayrıca Avrupa’ya belirli uçuşlarda da ücretsiz Wi-Fi var.

-Delta Hava Yolları, ABD’de çoğu uçuşta ücretsiz Wi-Fi sunmaya başlayan en yeni havayolu şirketi.Bu yılın başlarında uygulamaya geçildi. Yıl sonuna kadar tüm büyük iç hat uçuşlarını, 2024’ün sonuna kadar da tüm uluslararası uçuşları ve bölgesel uçuşları kapsaması bekleniyor.

-Herkes için ücretsiz Wi-Fi’yi duyuran en son havayolu Singapur Havayolları oldu. 1 Temmuz’dan itibaren tüm kabinlerde yolcular için ücretsiz Wi-Fi hizmeti var. Daha önce, premium kabinlerde uçan yolcular zaten ücretsiz Wi-Fi erişiminden yararlanıyordu, dolayısıyla bu uygulamanın hemen tüm uçuşları ve rotaları kapsaması bekleniyor. Artık ekonomi sınıfında oturan yolcular da ücretsiz Wi-Fi’ye bağlanabilecek.

-Katar Havayolları ücretsiz Wi-Fi sunan bir diğer havayolu. Uçuşunuzda ücretsiz Wi-Fi erişiminden yararlanmak için havayolunun Privilege Club sık uçan yolcu programına üye olmanız gerekiyor ki bu da ücretsiz. Ama bu durumda 1 saatlik bedava, internette gezintiye devam etmek isterseniz ücretli bir pakete geçmekte zorundasınız.

-Norwegian Havayolları, Avrupalı düşük maliyetli havayolu Norveç Havayolları, uçuşlarının çoğunda ücretsiz Wi-Fi sunuyor. Avrupa içinde kısa mesafeli uçuş yapan yolcular ücretsiz Wi-Fi erişimine sahipler. Bu özellik birçok uzun mesafeli Atlantik ötesi uçuşta da artık var.

-Ekonomi sınıfında belirli rotalarda veya sınırlı varış noktalarında sınırlı ücretsiz Wi-Fi sunan hava yolları var. Philippine Airlines, Qantas: Avustralya içindeki tüm iç hat uçuşlarında ücretsiz Wi-Fi sunuyor,Tayland’lı Nok Air tüm uçuşlarda ücretsiz Wi-Fi sunuyor (çoğunlukla Tayland içi uçuşlar), Air New Zealand: Belirli uçuşlarda ücretsiz Wi-Fi hizmeti veriyor.

Havayolları arasında ücretsiz Wi-Fi hizmeti giderek yaygınlaşıyor. Ama çoğunda sınırlar var. Kotalar önceden belirleniyor. Öyle çok da hızlı bir internet beklemeyin. Ama yine de uçuşta sıfır ya da daha az maliyetle sizi aşağıdaki dünyaya bağlayan havayolu şirketlerinin sayısı giderek artıyor. Bu işi bir yıldız meselesi olarak kabul eden şirketler daha hızlı sisteme dahil olup rekabette ön almak için çalışmalar yapıyorlar.

Yazının devamı: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-cebeci/yolcu-bedava-internet-istiyor-42336570


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.