Tatile çıkanlar arkadaş veya akraba evinde kaldı 

Verilere göre; seyahate çıkanlar en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı, ikinci sırada “kendi evi” üçüncü sırada ise otel yer aldı. Bu yıl tatile gideceklerin bir kısmı haziran-temmuz ve ağustos ayları yerine eylül-ekim aylarında tatili tercih ediyor.

05/07/2024 11:44
Tatile çıkanlar arkadaş veya akraba evinde kaldı 

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, turizm sektörünün enflasyondan çok fazla etkilendiğini ve buna bağlı olarak yerli turistin alternatif arayışına girdiğini belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "Mesela yerli turist Mersin gibi daha güneye iniyor ya da daha kuzeye çıkıyor. Deniz turlarından kültür turlarına kayış var. Enflasyon artıyor ama kurlar bir süredir stabil, bu sebeple yurtdışına giden artıyor. Deniz için Mısır gibi ucuz ülkeler tercih ediliyor" dedi.

Geçen yıla göre yüksek sezon konaklama fiyatlarında yüzde 70-80 oranında artış olduğunu söyleyen Onaran, eylül-ekimde aynı otelde yüzde 50’ye yakın daha uygun fiyatlı tatil yapılabildiğini söyledi.

Seyahate çıkanlar en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı

TÜİK hanehalkı yurt içi seyahat araştırmasına göre; 2023 yılında ortalama geceleme sayısı 8,8’den 7,7’ye düştü. Seyahat harcamaları içinde yüzde 17 ile en düşük pay konaklamanın olsa da konaklama harcamaları yüzde 164,3’lük artışla en fazla artan kalem oldu.

Seyahate çıkanlar en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı, ikinci sırada “kendi evi” üçüncü sırada ise otel yer aldı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.