Skal İstanbul Kulübü ‘İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde buluştu

Skal International İstanbul Kulübü üyeleri ve davetlileri, Mayıs ayı toplantısı için Lazzoni Hotel’de bir araya geldi. Toplantı kapsamında Uluslararası Müzeler Haftası’nı da kutlayan Skal International İstanbul Yönetim Kurulu ve üyeleri, “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni ziyaret etti.

24/05/2024 16:50
Skal İstanbul Kulübü ‘İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde buluştu

Skal International İstanbul Kulübü Yönetim Kurulu, üyeleri ve davetlileri Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirmek ve Uluslararası Müzeler Haftası’nı kutlamak için Lazzoni Hotel’de bir araya geldi. Lazzoni Hotel Genel Müdürü Gürhan Sayar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının ardından Müzeler Haftası kutlamaları kapsamında Miniatürk Müzesi’nde yer alan “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ ziyaret edildi. Dünyada sayılı, Türkiye’de ise bu ölçekte en büyük hareketli model sergisi olan “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni gezen Skal International İstanbul Kulübü sergi hakkında detaylı bilgileri yatırımcısı Murat Soysal’dan dinledi.  

Skal International İstanbul Kulübü Yönetim Kurulu ve üyelerin yanı sıra Skål International geçmiş dönem Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Skal International Marmara Kulübü Başkanı Emre Pekin, Uluslararası Skål Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Önen ve geçmiş dönem Başkanlarından Faik Alsaç’ın da katıldığı etkinlikte Skål International İstanbul Kulübü’nün yeni üyeleri Aslı Borakan, İlgen Açıkgöz, Baki İsmail Özarslan, Emre Özarslan ve Alican Özden’e de rozetleri takıldı.

Selma Tatar: Kültürel mirasımızın korumak için müzelerimiz çok kıymetli 

Skal İstanbul ailesinin geleneksel olarak Müzeler Haftası’nı her yıl bir arada kutlamasının çok değerli olduğuna dikkat çeken Skål International İstanbul Kulübü Başkanı Selma Tatar: “Kültürel mirasımızın, tarihimizin ve milli değerlerimizin korunması için müzelerimiz çok kıymetli bir görevi üstleniyor. Geçmişimize sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmanın en güvenli yolu olan müzelerimizin gelişmesi ve çoğalması için bizlere de çok önemli görevler düşüyor” dedi.

Hareketli modeller, ışıklar, dumanlar ve ses efektleriyle özel bir deneyim

5 yıl süren ve büyük emeklerle hazırlanan İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, 16. ve 19. yüzyıllar arasındaki 400 yıllık bir dönemde Topkapı Sarayından Sultanahmet Camii’ne kadar olan bölgede yaşanan hayatı 10.000 figür ve 50.000 led ışığı, yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürlerle anlatıyor. 400 bin metrekarelik bir alanı içeren ve 3 bölümden oluşan sergide, tarihi yarımada tüm alanıyla 87 kez küçültülmüş olarak, hareketli modeller, ışıklar, dumanlar ve ses efektleriyle ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.