Sırt çantalı turist daha çok harcıyor

Yok zengin turist gelsinmiş, yok bitli turist istemezmiş, bunlar alışveriş mi yaparmış, para mı bırakırmış. Hani elinden gelse satırla kovalayacak sırt çantalı turisti.

11/02/2019 14:08
Sırt çantalı turist daha çok harcıyor

Cem Polatoğlu-Andiamo Tur

Kim o sırt çantalı turist biliyor musun? İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Alman Başbakanı Angela Merkel, bir diğeri Türk Dostu Amerikan Senatörü Robert Byrd, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ödül almayan bir tek filmi bile bulunmayan Emir Kusturica vs.

Dünün sırt çantalısı bugünün büyük iş adamları, siyasetçileri, yöneticileri, yönetmenleri ve sanatçıları. Ve hemen hepsi başarılı şahsiyetler. Neden? Çünkü Okul, Eğitim bir yere kadar ama sırt çantalı gezginler, daha küçük yaşta birebir insanları, dünyayı, kültürleri tanıyıp kendilerini yaşıtlarının 10 adım önünde geliştiriyor, yetiştiriyorlar.

Türkiye'ye turist olarak gelenlerin %80'i Türkiye'yi Avrupa Birliğinde görmek istiyor

Benim New York Birleşmiş Milletlerde çalışmamı sağlayan kişi de 1979'da Sultanahmet meydanında dostluk kurduğum o günün bir sırt çantalısıdır. Gün olur, bu kişilerin hepsi size-bize memleketimize lazım olur.

Bakın bu da Avrupa'da yapılan bir istatistik; Türkiye'ye turist olarak gelenlerin %80 i Türkiye'yi Avrupa Birliğinde görmek istiyor. Peki ama gelmeyenlerin yüzde kaçı Türkleri Avrupa'da görmek istemiyor? Oran aynı, ama tersinden. Türkiye'ye gelmeyenlerin, Türkleri tanımayanların %80'i Türkleri Avrupa'da istemiyor.

Her turist, bizler için baş tacıdır

Konu ne kadar net bilinmez ama eskilerin deyimiyle kıssadan hissemiz; Sırt Çantalı, Afrikalı, Asyalı, Arap, Avrupalı fark etmez, her turist, bizler için baş tacıdır. Turizm, ülkemizin cari açığının %60'ını kapatmakla kalmıyor, ihracatımıza, imajımıza ve dış siyasetimize de olumlu yansıyor. 

Türkiye'ye gelen Sırt Çantalı turistler hakkında kısa bilgiler:

* İstanbul'a gelen sırt çantalılar, ağırlıklı olarak  Almanya, Avustralya, Fransa, Amerika ve Yeni Zelanda'dan.

* Yüzde 56'sı kadın, yüzde 44'ü erkek, dörtte üçe yakını 30 yaş altında, yüzde 80'ni bekar, dörtte üçünden fazlası üniversite eğitimi almışlar.

* Sırt çantalı turistler genel olarak genç, düşük bütçeyle uzun süreli seyahatlere çıkan bazen de seyahatleri esnasında çalışan kişiler.

* Sırt çantalılar, Türkiye'de ortalama 11.5 gün,, İstanbul'da ise 6 gün civarında konaklıyorlar. Tüm yabancı turistlerinTürkiye'deki ortalama kalış süresi ise 4.30 gece.

* Türkiye'de geçiren turistlere göre, sırt çantalıların Türkiye'de 2.6 kat daha fazla geceliyorlar ve kişi başına turist harcaması 972 dolar ile 680 dolar olan ortalamanın üzerinde kalıyorlar.

* Sırt çantalı turistler İstanbul'dan sonra seyahatlerinin geriye kalan bölümlerinde çoğunlukla Kapadokya, Gelibolu, Efes, Pamukkale, Antalya'yı ziyaret ediyorlar

Bazı veriler, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi'nce Antalya'da düzenlenen 13'üncü Ulusal Turizm Kongresi'nden alınmıştır.

Kısacası,

SIRT ÇANTALI TURİSTİ SEVELİM, SEVDİRELİM...

Yorumlar