Sarhoş turist 150 Milyon Dolarlık tarihi esere zarar verdi

İrlandalı bir turist, üç yıl süren 150 Milyon Dolarlık restorasyonun ardından yeniden halka açılmasından bir gün sonra Brüksel'deki ikonik bir binanın önündeki heykeli kırdı.

16/09/2023 12:18
Sarhoş turist 150 Milyon Dolarlık tarihi esere zarar verdi

Alkollü olduğu iddia edilen adam, Belçika'daki Brüksel Menkul Kıymetler Borsası'nda, üzerinde meşaleli bir adamın da bulunduğu aslan heykeline binmeye çalışırken görüntülendi. Akşam'da yer alan habere göre, binanın girişinin her iki yanında bulunan heykellerden iki tanesi de proje kapsamında restore edildi.

Turist aşağı inmeye çalışırken heykelin meşale olduğu düşünülen bir parçası koptu. Yerel basına göre, yakındaki bir fast food restoranında polis tarafından tutuklanan turist, verdiği zararın boyutunun farkında olmadığını söyledi.

Yerel gazete Nieuwsblad'ın haberine göre heykelin restorasyonunun yaklaşık 19.000 Dolara mal olacağı tahmin ediliyor ve Brüksel Borsası turiste ödeme yapmayı planlıyor. Restorasyonun proje müdürü Nel Vandevennet, binanın ve heykellerin miras listesinde yer aldığını söyledi.

Cumartesi günü halka açıldı pazar günü yaptı

VRT NWS haber kanalına verdiği demeçte, "Onarımları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz, ancak bunun birkaç hafta hatta ay alacağı kesin" dedi. Sözlerine şöyle devam etti: "Kötü durumda olan iki aslan da dahil olmak üzere tüm bina eski ihtişamına daha yeni kavuşturuldu.

Heykellerin daha fazla saygı göreceğini düşündük. Bu olayın çok üzücü olduğunu düşünüyoruz." Bina cumartesi günü halka açıldı ve turistin videosu pazar gecesi çekildi. Yeniden açılan binanın sergiler, performanslar ve diğer etkinlikler için halka açık bir yer olması planlanıyor.

Burada bir kafe bulunmaktadır ve sonunda bir restoranın da açılması beklenmektedir. Burası aynı zamanda Belçika Bira Dünyası müzesine de ev sahipliği yapıyor ancak İrlandalı'nın burayı ziyaret edip etmediği bilinmiyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.