Rusya’da yeni yıl tatilinin süresi uzadı

Yılın son iki gününün hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle Ruslar, 30 Aralık 2023’ten 8 Ocak 2024’e kadar tam on gün boyunca tatil yapacaklar.

02/11/2023 15:27
Rusya’da yeni yıl tatilinin süresi uzadı

HeadHunter avukatı ve iş hukuku uzmanı Tatyana Nechaeva Rus basınına yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu İş Kanunu’nun 112. Maddesinin 1. Bölümü uyarınca, 1-8 Ocak tarihleri ‘Yeni Yıl tatilleri’ Rusya Federasyonu’nda çalışılmayan tatillerdir… Dolayısıyla, yeni yıl tatili süresi 10 gün olacak; 30 Aralık 2023’ten 8 Ocak 2024’e kadar” ifadelerini kullandı.

Rusya Federasyonu İş Kanunu’na göre, bir izin günü ile çalışılmayan bir tatil gününün çakışması halinde, çalışılmayan tatil günlerine denk gelen hafta sonları hariç olmak üzere, izin gününün tatilden sonraki bir sonraki iş gününe aktarılıyor.

Gazetem.ru'da yer alan habere göre uzman isim, “1 ila 8 Ocak tarihleri arasındaki çalışılmayan tatillere denk gelen hafta sonları (6 ve 7 Ocak) otomatik olarak tatili takip eden iş gününe aktarılmaz. Hafta sonlarının ve çalışılmayan tatillerin çalışanlar tarafından rasyonel bir şekilde kullanılması amacıyla, hafta sonları federal bir yasa veya Rusya Federasyonu Hükümetinin düzenleyici bir yasal işlemi ile diğer günlere aktarılabilir” hatırlatmasını yaptı.

Nechaeva, Rus hükümetinin “2024 yılında tatil günlerinin ertelenmesine ilişkin” kararnamesine göre, 6 Ocak Cumartesi olan tatil gününün 10 Mayıs’a, 7 Ocak Pazar olan tatil gününün ise 31 Aralık 2024 Salı gününe alındığını açıkladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.