Rusya, 2025’ten itibaren turist vergisi uygulayacak

Meclis alt kanadı Duma, 2025’ten itibaren Rusya’da tatil köyü vergisinin yerine geçecek turist vergisine izin veren bir tasarıyı ikinci oturumda kabul etti. Üçüncü oturumun 10 Temmuz’da yapılması planlanıyor.

10/07/2024 12:08
Rusya, 2025’ten itibaren turist vergisi uygulayacak

Bu yeni vergi, yerel yönetimlere kendi yasal düzenlemeleriyle uygulanacak. Moskova, St. Petersburg ve Sivastopol şehirlerinde vergi, bu bölgelerin yasalarıyla, Sirius federal bölgesinde ise temsilci organın düzenlemeleriyle uygulanacak.

Vergi oranları mevsim ve konaklama tesislerinin kategorisine göre değişebilecek, ancak Vergi Kanunu’nda belirlenen sınırları aşamayacak. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, 2025’te oteller ve diğer konaklama yerlerindeki hizmetlerin maliyetinin yüzde 1’i kadar olacak bu vergi, 2029 yılına kadar her yıl yüzde 1 artırılacak. 2029’dan itibaren ise bu oran yüzde 5’i geçmeyecek.

En düşük vergi miktarı günlük 100 Ruble  

En düşük vergi miktarı günlük 100 ruble olarak belirlenmiş. Vergi dönemi ise üç ay olacak ve bu vergiyi geçici konaklama hizmeti veren kuruluşlar ve vatandaşlar ödeyecek. Vergi, otellerin ve diğer konaklama tesislerinin bulunduğu yerdeki bütçeye gidecek.

Bazı ayrıcalıklı vatandaş kategorilerinin konaklama maliyeti turizm vergisine dahil edilmeyecek. Bu kategoriler arasında Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu kahramanları, Büyük Anavatan Savaşı ve özel askeri operasyona katılanlar, askeri operasyon gazileri ve engelliler var. Yerel makamlar bu listeleri genişletebilecek.

Vergi Kanunu’nda yapılan bu değişiklikler, Duma tarafından desteklendi

Vergi sistemini iyileştirmek amacıyla Vergi Kanunu’nda yapılan bu değişiklikler, Duma tarafından desteklendi. Mevcut yasalar, 2024 sonuna kadar sadece Kırım Cumhuriyeti, Altay, Krasnodar ve Stavropol Krayları, St. Petersburg ve Sirius’ta tatil köyü ücreti ödeme denemesine izin veriyor.

Bu ücreti ödeyenler, konaklama tesislerinde bir günden fazla kalan yetişkinler. Krasnodar Krayı’nda günlük ücret 30 Ruble (Soçi’de 50 Ruble), Altay Krayı ve Sirius’ta 50 Ruble. Stavropol Krayı ve Kırım’da bu ücret 11 Mart 2022’den beri uygulanmıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.