Rusların mayıs tatili rotaları belli oldu

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) Başkan Yardımcısı Aleksan Mkrtchyan, mayıs tatili için Soçi’ye gidecek tatilcilerin sayısının geçen yılki rakamları yüzde 20 oranında aşacağını söyledi.

12/03/2023 20:21
Rusların mayıs tatili rotaları belli oldu

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Mkrtchyan, bu yıl Soçi’ye daha fazla yolcu geleceğini belirtirken, geçen mayıs tatili öncesinde turistlerin yurtdışına ve Krasnodar Krayı’na uçak biletlerini gidişten altı ay önce satın aldıklarını o dönemde Rusya’nın güneyindeki havaalanlarının açı olduğunu hatırlattı.

Uzman, bu mayıs tatillerinde ise güneydeki havalimanlarının kapalı olması ve Kırım’daki güvenlik sorunları nedeniyle Rusların tatil için Soçi’yi daha fazla tercih edeceğin ifade etti. Mkrtchyan, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Soçi’nin artış oranında geçen yıla kıyasla yaklaşık artı yüzde 20’lik bir artış olduğunu görüyoruz. Buna karşılık Krasnodar ve Adıgey’de geçen yıla göre yüzde 10-15 daha az turist öngörülüyor” dedi.

Gelencik ve Anapa’ya da turist akışında yüzde 10 artış beklenirken, bu artışın Kırım’da dinlenmeyi planlayan birçok turistin güvenlik korkusu nedeniyle tatil planlarını değiştirerek Krasnodar Krayı’ndaki tatil beldelerine gidecek olması olduğu açıklandı. Öte yandan saldırılar sonrası onarımı bitirilen Kırım Köprüsü’nde sıkışıklık gözlendiği, tatil döneminde turist akışının altı kat artabileceği de vurgulanıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.