Ruslar Avrupa’da tatili hayal dahi edemiyor

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), pandemi öncesi 2019 dönemine kadar tatil arzulayan Rusların tercih ettiği tüm Avrupa destinasyonlarında COVID-19 kısıtlamalarının kalktığını, ancak hava yolculuğu ile ilgili sorunlar nedeniyle turist akışının toparlanamayacağını vurguladı.

17/06/2022 14:02
Ruslar Avrupa’da tatili hayal dahi edemiyor

Yunanistan, İtalya, Hırvatistan, Fransa veya Güney Kıbrıs’a seyahat etmek için Rusların artık aşı sertifikalarına veya COVID-19 testlerine ihtiyacı olmadığı belirtilen açıklamada, İspanya gezisi için ise sadece PCR testi gerekli olduğunu, bu koşullarda Avrupa sahil beldelerinde dinlenmeye alışmış Rus tatilcilerin üçüncü ülkeler üzerinden uçuşlarla uygun turlar arayabileceği ifade edildi.

“Ancak yaptırımlarla hava sahasının kapatılması sonucu direkt uçuşların olmaması, aktarmalı uçuşların maliyetinin yüksek olması ve Rus bankalarının verdiği kredi kartlarının yurt dışında geçmemesi, Rusların Avrupa tatili taleplerini sınırlıyor” ifadelerine yer verilen ATOR haberinde, ANEX Tour açıklamalarına göre, her şeyden önce lojistik zorlukların kısa süreli seyahatlere olan talebi olumsuz etkilediği, çünkü artık tatilcilerin yolculuk için daha fazla zaman ayırmak zorunda kaldığı aktarıldı.

Ortalama olarak İstanbul aktarmalı Avrupa veya Orta Doğu seyahatleri 12 ila 20 saat sürüyor

Ortalama olarak İstanbul’dan aktarmalı Avrupa veya Orta Doğu seyahatlerinin 12 ila 20 saat sürdüğünü belirten uzmanlar, taleplerin vize faktöründen de etkilendiğini, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine seyahat etmek için Rusların Schengen veya AB ulusal vizelerine ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor.

Öte yandan Rusya’ya karşı yaptırım uygulayan AB’nin Ruslar için Schengen vizesi vermekte acele etmediğini yazan ATOR, bu durumun özellikle bölgesel turistler için geçerli olduğunu, çünkü belgelerinin değerlendirilmek üzere Moskova’ya gönderilmesinin gerektiğini ekledi.

“Dünya turizm endüstrisinin 7 Milyar Dolar kaybedeceğine dair açıklamalar duyduk”

Gazetemru'da yer alan habere göre, Nisan ayında konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko, Avrupa ülkelerinin ilan ettiği yaptırımlar sonrası bu ülkeleri ziyaret edemeyecek olan Rusların son 20 yılda yurt dışı harcamalarının 300 Milyar Dolar'dan fazla olduğunu söylemişti.

Hükümet ve turizm endüstrisi temsilcilerinin yer aldığı toplantıda konuşan Chernyshenko, sınırlarını Rusya’ya kapatan Avrupa’nın turizm sektöründe büyük kayıplar yaşayacağını vurgularken, “Rusların yokluğunda dünya turizm endüstrisinin 7 Milyar Dolar kaybedeceğine dair açıklamalar duyduk. Daha fazla olacağına eminiz. Çünkü 20 yıl boyunca vatandaşlarımız yurtdışı seyahatlerinde 300 Milyar Dolardan fazla harcama yaptı” diye konuştu.

Avrupa’daki tatil merkezleri Rusların yokluğu nedeniyle zor zamanlar geçiriyor

Yakın zamanda İngiliz The Telegraph Gazetesi köşe yazarı Nick Squires, Avrupa’daki tatil merkezlerinin Rusların yokluğu nedeniyle zor zamanlar geçirdiğini yazmıştı.

Gazetedeki köşe yazısında açıklamalarda bulunan Squires, Avrupa ülkeleri arasında Rus turistlere bağımlı bazı tatil destinasyonlarında büyük mali kayıplarla karşı karşıya kalındığını vurgularken, “Bu ülkelere tatil amaçlı gelen Ruslar, geleneksel olarak çok para harcardı. Turizm endüstrisinin ülke ekonomisinin dörtte birini oluşturduğu Kıbrıs’ta bu durum gözle görülür bir hal aldı” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki oteller Rusların yokluğunu nasıl kapatıyor?

Avrupa’daki otellerin şimdi Rusların yokluğunu telafi etmek için İngiltere, İskandinavya, Almanya ve İsrail’den tatilcileri çekmek için önlemler aldığını yazan uzman, benzer bir durumun İtalya, Çekya Fransa’da da yaşandığını, yıllardır Rus turistlerin yokluğu nedeniyle yat sahiplerini ve emlak alıcılarını cezbeden Karadağ da gelirleri düştüğünü açıkladı.

Yunanistan’ın da Rus turistlerden elde edebileceği gelirlerden mahrum olacağını ifade eden köşe yazarı, turizm gelirleri ellerinden alınan ülkelerin geleceğinin belirsizliğini koruduğu sonucuna vardı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.