Otellerimizde 11 bin kişiye istihdam sağlıyoruz

Kilit Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit, grubun Antalya’ya ve Türk turizmine katkı sağlayan yatırımlarını, 2023 sezonundaki gelişmeleri ve 2024 yılı için planlarını, yaptıkları hazırlıkları, pazarlama stratejilerini ve yeni yatırımlarını Antalya merkezli GM'ye anlattı.

04/09/2023 01:42
Otellerimizde 11 bin kişiye istihdam sağlıyoruz

Kilit, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, 2023 yılının Kilit Hospitality Group (KHG) için oldukça iyi geçtiğini ifade ederken, Kilit ailesinin 2024 yılı için en büyük yatırımının personeline olacağını söyledi.

Son günlerde 3-4 yıldızlı otel yatırımları yaptığınız konusu gündeme geldi. Bu doğru mu?

Böyle bir şey söz konusu değil. 3-4 yıldızlı otel yapmıyoruz. 3-4 yıldız standartlarında ve konforunda lojman yatırımlarına başladık. Bu neden gerekti? Şöyle anlatayım. Bu yıl gerçekten zorlu bir turizm sezonu yaşıyoruz. Her sene daha iyi olacağını düşünüyor lakin yine her sene farklı sıkıntılara göğüs geriyoruz. Son on yıla bakınca, bu Antalya çanağında artık alışkın olduğumuz bir tablo. Bu senenin de kendine özgü farklı zorlukları oldu. Farklı ihtiyaçlar doğdu.

Kilit Hospitality Group dediğimiz, Kilit Grup’un turizm çanağında 20 oteli mevcut. Biliyorsunuz ki bu otellerimizde 11 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Kilit Grup’un tüm iştiraklerine de baktığımızda bu sayının 14 bine ulaştığını görüyoruz. Bu istihdamı sağlarken karşılaştığımız en büyük problem çalışma arkadaşlarımızın Antalya’da konaklama konusunda yaşadığı sıkıntılar. Bu sıkıntının kaynaklarından biri de, yurt dışından gelenlerin burada yerleşik hayata geçmeleri ve oluşturdukları yeni yaşam standartları. Bu konudan son günlerde çokça bahsediliyor. Konutların turizm adına kullanılmasıyla ilgili olarak devletimizin doğru bir denetim mekanizması oluşturmasına ihtiyaç var.

Bu konu bir sorun olarak, turizme etkisinin yanı sıra çalışma arkadaşlarımızın konaklama ihtiyaçlarını giderebilmesi konusunda da karşımıza çıkıyor. Kiraların ciddi yükselmesi neticesinde bir lojman ihtiyacı doğdu. Biz de bu soruna bir çözüm bulabilmek adına doğan ihtiyaca lojman sayımızı artırarak yanıt vereceğiz. Geçen yılla kıyasladığımızda, “lojmancı” diye kategorize ettiğimiz çalışma arkadaşlarımızın tüm personelimize oranının yüzde 40’tan yüzde 60’a çıktığını görüyoruz. Dönem dönem bu rakam daha da artabiliyor. Kilit Grup olarak, turizm yatırımlarımıza yönelik 33 adet lojmana sahibiz. Bu lojmanlar çalışanlarımızın yüzde 60 kadarına, yaklaşık 7 bin personelimize konaklama imkanı sağlıyor. Şimdi lojman kapasitesini arttırmayı ve var olan lojmanları da modernize ederek, daha ferah ve daha kullanışlı hale getirmeyi planlıyoruz. Yönetici kademesindeki arkadaşlarımız da dahil olmak üzere çalışma arkadaşlarımızın; varsa eşleriyle, aileleriyle beraber yaşayabileceği, huzurlu ve konforlu lojmanlara ihtiyacımız var. Otellerimizin bulunduğu Belek, Lara, Manavgat, Side ve Kemer’de 3-4 yıldızlı otel standartlarında; eşli, aile, yalnız erkek ve yalnız kadın diye kategorilendirilmiş, doğru kondisyonlarla; lojman kapasitemizi ciddi anlamda arttıracağız. Şu anda gündemimizde personelimiz için, kendilerini tıpkı evlerindeymiş gibi hissedecekleri, konforlu konaklama alanları oluşturmak var.

Biliyorsunuz ki; turizm sektöründe en büyük ve en önemli ihtiyaç, doğru personeli bulabilmek. Doğru insanları çekebilmek için de öncelikle onlar için doğru yaşam koşullarını oluşturmamız gerekiyor. Bu personel lojmanı yatırımları kararını bunun için aldık.

Lojmanları doğru bir şekilde kurguladıktan sonra hedefimiz yıl boyunca istihdam ettiğimiz personelimizin sayısını arttırmak. Zaten kemikleşmiş 4 bin kadar kış çalışanımız vardı. Bu sayıyı arttıracağız.

Daha önce sezonu uzatmakla ilgili çalışmalarınız olduğundan bahsetmiştiniz. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Doğru. Kilit ailesi olarak bu sene aldığımız diğer bir karar da kışın açık kalacak otel sayımızı arttırmak. Bu sene 5 tane otelimiz açık kalacak. Side, Manavgat, Lara, Belek ve Kemer’de olmak üzere her bölgede bir açık otelimiz olacak. Bu da bize personelimizi kış aylarında da aynı şekilde tutabilme ve doğru bir planlamayla 2024 yılına daha hazır girebilme avantajı sağlayacak. Ayrıca bu geliştirmenin Avrupa pazarı, İngiltere ve İskandinav pazarı gibi kış ayında da yoğunlukta olan tüm kaynak pazarlarda da etkinliğimizi arttıracağız.

KHG olarak 2024’e nasıl hazırlanıyorsunuz?

2024 yılında 19 otel olarak devam edeceğiz, 16 Crystal ve 3 Nirvana olacak şekilde. 2024 yılı için yatırım ve tadilat planlamamıza şimdiden başladık. Özellikle Nirvana Cosmopolitan’da ciddi bir gelişim ve dönüşüm sergiledik biliyorsunuz. Ancak operasyonel yoğunluktan dolayı yapamadığımız, bazı kritik noktalarda da düzeltmeler yapacağız. Bu yüzden Cosmopolitan otelimizi bu kış tekrar tadilata sokuyoruz. Aynı zamanda 2024 itibariyle 16 Crystal otelimizin her birinde irili ufaklı tadilat ve renovasyon planlamamızı başlatacağız Zaten beş Crystal otelimiz de kış aylarında açık kalacak.

Nirvana ve Crystal otellerinde de bu sene böyle etkinlikler gerçekleştirdik ve bunların sağladığımız doluluklara büyük etkisi oldu.

Nirvana markasıyla üst segmentte yakaladığınız başarı ve bu markanın getirdiği farkındalık diğer markanız olan Crystal otellerine de yansıyacak mı?

Misafir Antalya çanağında hemen her otelde birbirinden farklı ve kaliteli lezzetler bulabiliyor. Artık insanlara farklı eğlence ve aktiviteler sunmamız gerekiyor. Bunun farkındalığıyla farklı alanlara yatırım yapıyoruz. Sadece etkinlik ve animasyona harcadığımız bütçe geçtiğimiz yıllara kıyasla 2.5 – 3 katı daha fazla. Bu oldukça ciddi bir bütçe gideri ama karşılığını da alıyoruz. Kalitemiz gelişiyor ve bu fiyatlarımıza yansıyor. Aynı zamanda misafirlerimiz de otellerimizden gerçekten unutulmaz deneyimlerle ayrılıyor.

3,5 milyon geceleme yapan bir grubun otel mutfaklarının doğru olduğu aşikardır zaten. Doğru olmasa bu geceleme sayısını sağlamak mümkün olmazdı. O nedenle artık mutfak ve gastronomi bizim gelişim için tek kriterimiz değil. Bunun yanında farklı kriterlere de odaklanıyoruz. Tıpkı misafire sunacağımız doğru oda kondisyonu, doğru gastronomi deneyimi, üst seviye temizlik ve hijyeni düşündüğümüz gibi misafirlerimizin yalnızca KHG otellerinde yaşayabileceği, özel etkinliklere de odaklanıyoruz.

Bu yıl bize farklı kaynak pazarlarla çalışmanın faydasını bir kez daha gösterdi. Pandemi ve ardından gelen kriz dönemlerinde oteller hep geç açıldı. Operasyon süresi kısaldı. Crystal Otellerinde bu yıllarda beklediğimiz etkiyi oluşturamamıştık. Fakat 2023 yılında Batı Avrupa, İngiliz, Doğu Avrupa, akabinde iç pazar ve tabii ki Rus pazarını içeren çok doğru bir harmanla, 20 Mayıs’tan bu yana hep doluluğu koruduk. Bu da bize hem finansal hem de fiyat gelişimi anlamında fayda sağladı. Bunun yarattığı farkındalıkla; 2024 yılından itibaren Crystal Otellerinin içerisinde hem bölgelerine hem satış rakamlarına, hem de misafir portföylerine göre bir konsept gelişimine gitme kararı aldık. Kitle turizminden çıkıp, tıpkı Nirvana’da olduğu gibi, daha yüksek gelirli misafire ulaşabileceğimiz bir model oluşturacağız.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.