O ülkede turizmciler, Putin'in ağzından çıkacak söze kilitlendi

Bir günde Mısır turizmi çökmüştü. Büyük bir şok yaşanmıştı Mısır’da. Üzüntü ve keder çok büyüktü.

Hüseyin Baraner 14/01/2021 14:37
O ülkede turizmciler, Putin'in ağzından çıkacak söze kilitlendi

Bir günde Mısır turizmi çökmüştü. Büyük bir şok yaşanmıştı Mısır’da. Üzüntü ve keder çok büyüktü.

Ne olmuştu?

31 Ekim 2015 tarihinde, Şarm El-Şeyh Havaalimanı'ndan St. Petersburg’a gitmek üzere havalanan Kogalymavia Havayolları'na ait uçak, kalkıştan birkaç dakika sonra, IŞİD teröristlerinin önceden uçağa yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu düşmüştü.

25'i çocuk 217 yolcu ve 7 mürettebattan oluşan 224 Rus yurttaşı, çok trajik bir şekilde hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Rusya Mısır arası direk uçuşlar durdurulmuştu.

Aradan tam 6 yıl geçti...

Şimdi ilk defa Mısırlıları bir umut sardı. Mısır’ın yeniden Rus charter uçaklarına açılmasının, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Putin’in Mısır ziyaretine denk gelecek şekilde ayarlanacağı tahminleri şu an Moskova’da konuşuluyor.

Bu yıl hazırlıklar tamamlandıktan sonra ve pandeminin aşı ile birlikte kontrol altına alınmasının ardından, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Mısır'a resmi ziyaret gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Rusya'nın çok aktif bir çalışma sergileyen Mısır Büyükelçisi Georgy Borisenko, MENA haber ajansıyla yaptığı söyleşide, Süveyş Kanalı bölgesinde bir Rus sanayi bölgesi kurulması ve Rosatom'un himayesinde ilk Mısır nükleer santrali ‘El-Dabaa’'nın inşası da dahil olmak üzere gelecek vaat eden ortak projelerin uygulanmasına vurgu yaparken, oldukça iyimser bir hava sergiliyordu.

Mısır Rusya ilişkileri oldukça iyi durumda

Rus Büyükelçisi, Rus-Mısır ilişkilerinin mevcut durumunu ayrıntılı olarak anlattıktan sonra, Mısır ile EAEU (Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan) arasında bir serbest ticaret bölgesi oluşturulması için müzakerelerin ilerleyişinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Büyükelçi Georgy Borisenko, "Bu projeyle ilgili tüm konuların bu yıl içinde çözülmesi planlanıyor ve anlaşmanın zaten 2022'ye kadar imzalanması gerekiyor" derken, Mısırlı turizmciler de, kendi sektörleri için bir müjdeli haber bekliyorlardı.

Bu bağlamda, Putin’nin Mısır ziyareti esnasında veya ziyaretinin ardından Mısır'ın Rus turistlere nihayet tamamen açık olacağı ihtimalinin arttığına dair beklentiler, Mısırlı otelcileri yeniden heyecanlanmasına sebeb oldu.

Mısırlı otelciler müjde bekliyor 

"Çok umutluyuz, bu iş bu yıl biter, Korona’da kontrol altına alınır. Mısır turizminin şahlanışına çok az kaldı“ diye sevinenlerin sayısı artıyor. Zira Rus yetkililer, uzun yıllardan sonra ilk defa Rus şehirlerinden Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam ve Mısır’ın diğer tatil beldelerine doğrudan charter uçuşlarına izin verileceğini ima etmeye başladılar. Havalimanlarında uzman ekipler ve şirketler tarafından son teftişler yapılıyor.

Ocak ayının sonunda Hurghada'da Federal Hava Taşımacılığı Dairesi, Mısır'ın Kızıldeniz tatil beldesinin havalimanının güvenlik sistemlerini kontrol etti ve tüm gerekli teknik ve güvenlik çalışmalarının Putin Mısır’a varmadan önce tamamlanması için ülkenin yetkilileri harıl harıl çalışıyor.

Mısır Devleti de nihayet uçak kazasına sebeb veren olaylara bakışını değiştirdi

Mısır devleti son aylara kadar uçak kazasında hayatlarını kaybeden turistlerin yakınlarına ve mali ve manevi büyük kayıp yaşayan uçak şirketine tazminat ödemeyi reddederek, bu felaketi teknik bir arıza nedeniyle meydana gelen kaza olarak sunmaya çalışmıştı. Ancak şimdi Mısırlılar'ın bakışı değişmişe benziyor.

Son duruma göre Mısır 31 Ekim 2015'te Sitai'de meydana gelen Metrojet kazasının bir terör saldırısı olduğunu nihayet kabul etmiş gibi görünüyor. Zaten Mısırlı otelciler, turizmciler ve iş adamları Kahire’ye baskı yaparak charter uçuşlarının açılması için Rus tarafının taleplerinin kabul edilmesini istiyorlardı.

Kaza, Mısır turizmine çok derin yara açmıştı

Mısır tarafındaki kayıp her gün büyüyordu. Kapanan oteller, iflas eden esnaflar, artan otel kira sözleşmeleri davaları, kaçan uluslarası ve yerli kiracılar, işsiz ve çaresiz kalan turizm emekçilerinin durumu hiç iyi görünmüyordu. Rusya ve Mısır ülkelerinin tarihindeki en çok ölümlü uçak kazası Mısır turizmine çok derin yara açmıştı.

Bu çok üzücü gelişmeden sonra Mısır turizmi beklenmedik bir şekilde çok ciddi sıkıntı içersinde buldu. Tamamen dolu olan ve çok iyi bir sezon beklentisi içinde olan Şarm ve Hurghada gibi tatil yöreleri bir kaç gün içersinde tamamen boşalmıştı. Mısır turizminde işsizlik ve geçim derdi tatil yöreleri üzerine bir kasvet gibi çökmüştü.

Şimdi gözler ve umutlar Putin’e çevrildi

Bu sonbahardan itibaren Mısırlı Otelciler eski günlerine dönmek istiyorlar. Bazıları bana, “Her işte bir hayır vardır, Ruslar geri döndüğünde şaşıracaklar, kaybettiğimiz 6 yıl içinde öyle güzel oteller açtık, öyle güzel yenilikler yaptık ki, Rus dostlarımız çok sevinecekler, çoğu da zaten buraya yatırımlara yeniden başlar“ diyorlar umut içinde.

Bu arada Mısır’ın açılması ile beraber Rus tur operatörlerinin yine eskisi gibi otel kiralama yarışına gireceklerini söyleyen Mısırlılar, bu vesile ile Mısır’da sayıları her gün artan Türk elemanlardan ve Türk otel müdürlerinden çok şey öğrendiklerini saygı ile vurguluyorlar. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.