Mehmet İşler'den 'Bankalar turizm sektörüne kredi vermiyor' tepkisi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı, (Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı) Mehmet İşler, 2023 sezonuna hazırlanabilmesi için turizmcinin ihtiyacı olan kredilerin acilen açılmasını ve EYT’liler için devletin sağlayacağı Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin açıklanmasını istedi.

27/03/2023 13:11
Mehmet İşler'den 'Bankalar turizm sektörüne kredi vermiyor' tepkisi

İşler; sezonuın başlamasına çok kısa bir süre kalmasına rağmen, ekonominin lokomotif sektörünün, savaş, deprem ve seçimin olumsuz etkileri ile sektördeki EYT’lilerin ödenecek haklarından dolayı finansal sorunlarla boğuştuğunu bildirdi. 

PANDEMİ SAVAŞ DEPREM SEÇİM VE EYT

3 yıla yakın bir süre pandemi koşullarında sektörü ayakta tutmaya çalıştıklarını, ardından geçen yıla Rusya Ukrayna savaşı ile başladıklarını, bu yıl savaşın devam etmesinin yanısıra depremler ve seçimin getirdiği şartlarla karşılaştıklarını belirten Mehmet İşler bu koşullarda tesisleri sezona hazırlamak için banka kredilerine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Kredi hacimleri olmasına rağmen hem özel hem devlet bankalarının kredi vermediğini vurgulayan Mehmet İşler bu durumun acilen çözülmesinin gereğine dikkat çekti.

BANKALAR VE EXİMBANK KREDİLERİ AÇILMALI

Mehmet İşler; “Geçen sene sezona Rusya Ukrayna savaşı ile başladık. Pandemiden çıkan sektör bu kez savaş kriziyle karşılaştı. Bu kriz doğru yönetildi. Hem Avrupa hem Rusya ile dengeli ilişkiler kuruldu.  Rusya ile hem uçak, hem savaş krizleri doğru yönetilerek iyi ilişkiler devam ettirildi.  Sonuçta 2022 yılında turizmde tüm zamanların en iyi rakamına ulaştık. Halen Rusya Ukrayna savaşı devam ediyor.

2023 sezonu yine bu savaşın riskleriyle başlıyor. Bu sene savaşın üstüne, yaşadığımız asrın felaketi deprem ve depremden sonra girilen seçim ortamı, maalesef turizm sektörünü olumsuz etkiliyor. Bu nedenlerle (Early Booking dediğimiz) erken rezervasyondan istediğimiz finans kaynağını bulamadık. Bankalara yöneldik. Bankalar mevcut koşullar nedeniyle her sektöre mesafeli yaklaşıyor. Kredi hacimlerimiz olmasına rağmen maalesef kredi vermiyor.

FİNANS KAYNAĞINA ULAŞMADA ZORLUK ÇEKİYORUZ

Ardarda yaşanan; pandemi, savaş, deprem, seçim süreci ve bazı Amerikan bankalarının iflaslarıyla beraber finans dünyasındaki daralmalar, turizm sektörünün belini büktü.  Nakit akış dengelerimiz bozuldu. Sezon öncesi hazırlıklarımızı ve yenilemeleri yapmak için finans kaynağına ulaşmada zorluk çekiyoruz. Hem özel bankalar hem devlet bankaları kredi verme konusunda ellerini sıkı tutuyorlar.

Bu da sektörün sezona hazırlanmasında ciddi bir sorun yaratıyor. Biz yerinde ihracat yapan bir sektörüz. İhracatçı sayıldığımız için düne kadar, Eximbank’tan da kredi kullanabiliyorduk. Şu anda Eximbank kredilerine de ulaşamıyoruz. Eximbank bile kredi talep edenleri çok ağır bir kredilendirme sürecine sokuyor. “

EYT’LİLER İÇİN KGF DESTEĞİ AÇIKLANSIN

“Gündemimizdeki bir sorunda EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Biz bu yoğun finans sorunlarıyla uğraşırken EYT’lilerin hak kazanmasıyla, kıdem tazminatlarının ve hak edişlerinin ödenmesi, sektöre ek bir külfet getirmiştir. Bu külfet ile ilgili olarak şu ana kadar devletten KGF ile ilgili bir açıklama yapılmamış, sektörü rahatlatıcı bir haber gelmemiştir. 

Kısaca; sektör olarak, erken rezervasyonların istenildiği gibi gitmemesi, iç pazardaki durgunluk ve bankaların tedbirli ve temkinli davranmaları nedenleriyle, finans kaynaklarına ulaşamıyoruz. Nakit akışında büyük sorun yaşıyoruz. Birde bunun üzerine EYT ödemeleri yapılacaktır. Bankaların kredileri acilen açarak, turizmcinin sezona hazırlanabilmesi için elini rahatlatmasını, EYT için de devletin KGF desteğini bir an önce açıklamasını istiyor ve bekliyoruz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.