KKTC'de oteller 1 Haziran'da açılıyor

Koronavirüs salgınında başarılı bir süreç geçiren ve yeni vaka görülmeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde oteller 1 Haziran'da açılıyor. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yeni normalleşme adımlarını açıkladı.

20/05/2020 02:31
KKTC'de oteller 1 Haziran'da açılıyor

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, Güzelyurt bölgesinde yapılan Bakanlar Kurulu'nda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Özersay, plajların ve plaj kenarındaki büfelerin 20 Mayıs itibariyle açılacağını belirtti.

Toplu ibadet ile ilgili yasakların 24 Mayıs'taki bayram namazının kılınmasına imkan verecek şekilde kaldırılacağını ifade eden Özersay, başka dinler açısından da toplu ibadetin mümkün olacağını, ancak ibadetlerin Din İşleri Başkanlığı'nın yayınlayacağı kurallar çerçevesinde yapılacağını kaydetti.

Piknik yerleri açılmayacak

KKTC Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, restoran, kafeterya, pastane gibi yerlerin 20 Mayıs, kumarhane ve otellerin 1 Haziran itibarıyla açılacağını belirtti.

CNN Türk'te yer alan habere göre, kültür sanat etkinlikleri ve tiyatroların da 1 Haziran'dan itibaren mesafe kuralına uyulması şartıyla başlayabileceğine değinen Özersay, 22 Mayıs'ta çocuk parklarının ve oyun alanlarının, 27 Mayıs'ta ise spor salonlarının açılacağını dile getirdi.

Kudret Özersay, piknik alanlarının henüz açılmayacağını ifade ederken, şartların böyle devam etmesi halinde 1 Temmuz itibariyle düğün salonlarının açılacağını bildirdi.

Yurt dışından gelecekler için 14 günlük karantina sürecine devam 

Yurt dışından gelecek olanların 14 günlük karantina sürecinin devam edeceğini belirten Özersay, gece sokağa çıkma yasağının, 20 Mayıs'tan itibaren gece yarısından sabah 06.00'ya kadar uygulanacağını ifade etti.

İlk Kovid-19 vakasının 10 Mart'ta görüldüğü KKTC'de, 17 Nisan'dan bu yana yeni vaka tespit edilmedi.

 

Yorumlar