Kapadokya UNESCO Global Jeoparkı olmak için başvuruyor

Nevşehir, Kapadokya Jeoparkı ile Türkiye’nin ikinci UNESCO Global Jeoparkı olmak için yaptığı çalışmaları hızlandırdı.

22/03/2022 11:53
Kapadokya UNESCO Global Jeoparkı olmak için başvuruyor

5 bin 485 kilometrekare büyüklüğündeki Nevşehir’in tamamını kapsayan, Hacıbektaş, Gülşehir, Derinkuyu, Acıgöl, Çatalkaya, Kozaklı gibi 118 noktayı barındıran Kapadokya Jeoparkı’nın başvuru dosyası en geç ekim ayında UNESCO’ya sunulacak. UNESCO etiketini alanlar, eğitim, kültür seviyesi yüksek jeopark turistlerinin ilgi odağı haline geliyor.

Jeolojik, jeomorfolojik, biyolojik ve kültürel mirasın korunması, sürdürülmesi ve yerel halk tarafından sahiplenerek ekonomik kalkınmanın sağlanmasını hedefleyen UNESCO Global Jeopark ağına Türkiye’den Kapadokya Jeoparkının da dahil edilmesi için yürütülen çalışmalar hızlandı.

En geç ekim ayı sonu na kadar başvuru yapılacak

Turizmin Nevşehir’in tamamına yayılması ve dünya mirasının yerel halk tarafından sahiplenilmesini hedefleyen projede Kapadokya Jeoparkı Bilimsel Koordatörü Doç. Dr. Ahmet Serdar Aytaç, Hürriyet'ten Aysel Alp imzalı haberde, en geç ekim sonuna kadar başvuru dosyasının UNESCO’ya gönderileceğini belirterek, yapılan çalışmaları ve gelinen durumu şöyle anlattı:

“Kapadokya Jeoparkıyla UNESCO Global listesine girerek turizmi Nevşehir ilinin bütününe yaymayı böylece yöre halkının sosyo ekonomik kültürel kalkınmasını hedefliyoruz. Jeoturizm ve jeoparklar birer kırsal Turizm alanlarıdır ve 2 bin ila 2 bin 500 metrekare büyüklüğünde olmalarına karşın biz Nevşehir ilinin tamamını içine alacak şekilde, 5 bin 485 kilometre karelik alanın global jeopark ilan edilmesi için hazırlıklarımızı yürütüyoruz. Bu alan içinde jeolojik ve jeomorfolojik geçmişin izlerini taşıyan 118 nokta tespit edildi. Bunların tamamı aşamalı şekilde turizme açılacak.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.