İstanbul Turizm Fuarı kapılarını açtı

İstanbul Turizm Fuarı, bugün İstanbul Kongre Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilerine açtı. 'Turizm sektörünün tüm renkleri bir ataya geliyor’ mottosuyla ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan fuarda 50 ülkeden 220’den fazla stant yer alıyor.

04/10/2023 13:38
İstanbul Turizm Fuarı kapılarını açtı

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği fuarda; KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, TÜROB Başkanı Müberra Eresin ve Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği Başkanı Oya Narin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü ve TGA Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Güler, TGA Yönetim Kurulu Seyahat Acentaları Temsilcisi Mete Vardar, TÜRSAB Heyetimiz, seyahat acentası temsilcileri ve basın mensupları da yer aldı. Bağlıkaya, açılışın ardından  turizm sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

'Turizm sektörünün tüm renkleri bir ataya geliyor’ mottosuyla ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan fuarda 50 ülkeden 220’den fazla stant yer alıyor. Jolly ve Dream Project işbirliğinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde organize edilen İstanbul Turizm Fuarı (ITF) yarın sona erecek.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, açılışta yaptığı konuşmada, "Bu yükseliş trendi bize 2024 yılından itibaren dünya turizminde yeni rekorların kırılacağı bir döneme gireceğimizi gösteriyor. Turizmdeki ekonomik hacmin önümüzdeki 10 yıllık süreçte dünya ekonomisinin yüzde 11,6'ya ulaşacağı öngörülüyor.

Bu gelirden Türkiye'nin alacağı payın artması biz turizmcilerin çalışması ve gayretiyle mümkün olacaktır. Tüm dünyayı karış karış gezen, turistlerin aklına Türkiye'yi düşüren bizleriz. Kimsenin bunu unutmamasını, arılar gibi çalışan seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin kovandaki balı yaptığını bilmesini istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Dream Project CEO’su Volkan Ataman

“Sadece turizm profesyonellerine hitap eden fuarımızda 15 binden fazla misafir bekliyoruz. 3 yıl içerisinde hedefimiz ulusal ve uluslararası şirketlerin de takvimine aldığı global ölçekte bir fuar olmak. Fuar kapsamında gerçekleştireceğimiz turizm zirvesinde 52 farklı konuşmacımız var. Sağlık turizminden sinemanın turizme etkisine kadar birçok konuyu ele alacağız.”

WTTC Bölge Direktörü Andrew Brown

“İstanbul’a böyle bir fuar şarttı. Turizm, 186 ülkede dünya genelinde ekonomik unsurlardan bir tanesi. Şu an turizm Türkiye ekonomisine 100 milyar dolarlık bir katkı sağlıyor. Gerçekten çok büyük bir gelişme görüyoruz. Gerçekten çok güzel günler Türkiye’yi bekliyor.”

TTYD Başkanı Oya Narin

“İstanbul Turizm Fuarı’nda bir araya gelmek bizim için büyük sevinç kaynağı. Önümüzdeki dönem bu fuarın ve birlikteliğin önemini göreceğiz. Türk turizmi bugün geldiği noktada ekonomimizin taşıyıcı kolonu haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında bize büyük bir görev düşüyor.”

TÜROB Başkanı Müberra Eresin

“Fuarın,  İstanbul ve Türkiye’nin geleceği için büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. TÜROB olarak ITF’yi desteklemeye devam edeceğiz.  Kongre turizminin bilinirliğini artırmayı profesyonelleri bir araya getirerek yeni ürün tanıtımını sağlamaya hedefleyen ITF’nın hızla büyüyeceğini öngörüyoruz.”

İTO Başkanı  Şekip Avdagiç

“Dünya nüfusunun yüzde 10’u seyahat ediyor Biz de bu yüzde 10’un yüzde 10’unu almak için çalışıyoruz. İstanbul başka şehirlere göre aradığınız her şeyin olduğu bir şehir. İstanbul turizm gelişmesi için Valiliğimiz, belediyelerimiz ve Bakanlıklarımızla çalışmaları koordineli bir şekilde sürdürmeye çalışıyoruz.”

Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler

“Bugün gerçekten ülke ve marka adına güzel bir çalışmanın olduğu bir etkinlikteyiz. Son dönemlerde pandemiden sonra değişen bir trend var. Turistler, son dakika rezervasyon yapıyor, sosyal medya üzerinden tercih yapıyorlar. Bu tarz fuarların tanıtımda etkili olduğunu düşünüyorum. GOTürkiye 60’tan fazla konu başlığının yer aldığı platformdan bir tanesi.”

THY Yurt İçi Satış Başkanı Aşkın Cantimur

“İnanıyorum ki fuar sürecince gerçekleştirecek etkinlikler turizm için önemli sonuçlar oluşturacaktır. Rekabet ve yenliğin çok hızlı olduğu sektörde kıta sayısını 6’ya çıkartıp dünyanın farklı kültür ve coğrafyasını tanıtmaya çalışıyoruz. Türkiye bugün ülkenin her alanına yayılan değerline rağmen belli destinasyonlarıyla öne çıkıyor. Türk turizmini her alanda ortaya çıkartmak ve tanıtmak istiyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu

“İlk kez yapılmasına rağmen fuara geniş katılımın olması beni mutlu etti. İstanbul ismini taşıması da bizi için ayrı bir sahiplenme duygusunu içeriyor. İstanbul dünya çapındaki markalardan bir tanesi ülkemizin de en büyük markası. Hasılatımızı yükseltme aşamasında katma değeri en yüksek sektörler arasında gelen turizmin önemini biliyor ve görüyoruz. Sektörün her anına gözümüz gibi bakmalıyız.”

İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gerek

“İstanbul sahip olduğu tarih mirası kültürel zenginlikleri, jeopolitik konumuyla çok geniş bir yelpazeye sahip. 2022 yılında kente gelen ziyaretçi sayısı 16 milyonla rekor kırdı. Ülkemize gelen 3 turistten biri İstanbul’u ziyaret etmektedir. İstanbul turizm fuarı önümüzdeki yıllarda sektörün rotasını belirleyen bir kapı olacaktır. 2028 yılı için belirlenen hedeflerimize ulaşmamıza büyük katkı sağlayacaktır.”

KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu

“Bugün çok önemli ve heyecanlı bir gün. Turizm başlığı olduğu zaman heyecanlanmamak elde değil. Bizler çaba gösterdiğimiz sürece her şeyi başarabiliriz. Yeni Ercan Havalimanı da turizme kazandırıldı. 10 milyon yolcuya ev sahipliğe yapacak havalimanı hayalimiz gerçekleşti. KKTC sizleri ağırlamaktan büyük bir sevinç ve heyecan duyacaktır.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.