İngiltere vizesinin kuralları değişiyor

İçişleri Bakanlığı, ülkeye yasal göçü azaltma planını kapsamında, göçmen işçilerin aile üyelerini Birleşik Krallık'a getirmek için gereken maaş düzeyini önümüzdeki bahardan itibaren 38.700 Sterline çıkarma planlarından geri adım attı.

24/12/2023 23:47
İngiltere vizesinin kuralları değişiyor

BBC'de yer alan habere göre, ülkeye yasal göçü azaltma planı kapsamında hükümet Aralık ayı başında, şu anda 18.600 sterlin olan maaş eşiğini yükselteceğini açıklamıştı.

Ancak bu artışın çok yüksek olduğu ve aile bölünmesine yol açacağı yönünde eleştiriler ve hükümete karşı davalar açılabileceği uyarısı üzerine artışın kademeli olarak yapılacağı belirtildi. İlk aşamada 29.000 sterline yükseltilecek eşik daha sonra hedef düzeye çıkarılacak.

Başbakan Rishi Sunak, insanların ailelerini Birleşik Krallık'a getirmek için yılda 38.700 sterlin kazanmalarını gerektiren uygulamanın 2025'in başlarında hayata geçirileceğini açıkladı. Sunak, plan ilk duyurulduğunda yaptığı konuşmada ülkeye göçün "çok yüksek" olduğunu söylemişti. Resmi rakamlar 2022 yılında İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'a net göçün 745.000 ile rekor düzeyde olduğunu gösteriyor.

YENİ GÖÇMENLİK KURALLARI NELER?

Birleşik Krallık'ta çalışmak isteyen çoğu kişi yine puana dayalı sistem (PBS) üzerinden vize başvurusunda bulunmak zorunda kalacak.

Ancak 2024 baharından itibaren daha yüksek maaşlı bir iş teklifine ihtiyaçları olacak. Mevcut sisteme göre, çalışmak için ülkeye gelenlerin minimum 26.200 sterlin kazanmaları gerekiyor.

Yeni kurallara göre bu rakam yaklaşık yüzde 50'lik artışla en az 38.700 sterline çıkarıldı. Sağlık ve sosyal bakım gibi bazı işlerde bu eşik geçerli olmayacak. Ancak bakıcılık işi için gelen kişiler bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerini getiremeyecek.

YENİ AİLE VİZESİ KURALLARI NELER?

Haziran 2023'e kadar bir yılda tahminen 70.000 kişi aile vizesiyle Birleşik Krallık'a geldi.

2024 baharından itibaren hükümet, bunun için gereken asgari gelir seviyesini yükseltecek. Başlangıçta 38.700 sterlin olarak açıklanan bu rakam, şu anda uygulanan rakam olan 18.600 sterlinin iki katından fazla bir artışa işaret ediyor.

Ancak, yeni kuralların aile bölünmelerine yol açma riski taşıdığı yönündeki uyarıların ardından hükümet asgari tutarı 29,000 sterlin olarak değiştirdi. Bu miktarın gelecekte kademeli olarak önce 34.500 sterline, ardından da 38.700 sterline yükseleceği belirtildi. Rishi Sunak, nihai hedefe "2025'in başlarında" ulaşılacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı ayrıca mevcut bir aile vizesini yenilemek isteyen herkesin yeni kazanç eşiğini karşılamak zorunda kalmadan bunu yapabileceğini doğruladı.

PUANA DAYALI SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Başvuru sahiplerinin nitelikli çalışan vizesine hak kazanmak için 70 puana ihtiyacı var.

Minimum beceri seviyesinin üzerinde bir iş teklifi almak ve İngilizce konuşmak 50 puan kazandırıyor. Kalan 20 puan ise daha yüksek bir maaş, işgücü açığı olan bir sektörde çalışmak veya ilgili alanda doktora yapmış olmak gibi kriterlerle elde edilebiliyor.

Nitelikli vize için standart ücret genellikle 719 ila 1.500 sterlin arasında. Başvuru sahipleri ayrıca kaldıkları her yıl sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ortalama 624 sterlin civarında ek ücret ödemek zorunda. Bu miktar 2024 baharından itibaren yılda 1.035 sterline yükseltilecek.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.