İngiltere’de konaklama sektörü Brexit’ten olumsuz etkilendi

Oxford Üniversitesindeki Göç Gözlemevi tarafından hazırlanan raporda, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit) ardından ülkedeki hizmet sektörünün olumsuz etkilediği ortaya konuldu.

16/08/2022 13:12
İngiltere’de konaklama sektörü Brexit’ten olumsuz etkilendi

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, 2021’de aile, iş, eğitim ve diğer gerekçeler nedeniyle 43 bin AB vatandaşına vize verildi.

Schengenvisainfo.com internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Brexit öncesince, 230-430 bin kişi İngiltere’yi ziyaret etti. 2021’de İngiltere’den AB vatandaşlarına verilen vize sayısının yüzde 5’i göç ile ilişkili oldu.

Oxford Üniversitesindeki Göç Gözlemevi (MO) ve bir grup uzman, Brexit’in hizmet sektörünü olumsuz etkilediğini ortaya koyan rapor hazırladı.

Raporda, AB vatandaşlarının Birleşik Krallık’a ziyaretini sınırladığı belirtilen Brexit’in bazı sektörleri olumsuz etkilediği ortaya konuldu.

Konaklama sektöründe, İngiltere’nin 2020-2021 yıllarında iş gücü olarak 98 bin AB vatandaşını kaybettiği, temizlik ve onarım sektöründe de 64 bin AB işçisi kaldığı belirtildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.