Financial Times: Türkiye’ye Mir kart baskısı artıyor

İngiliz Fnancial Times gazetesi, "ABD ve AB’nin, Rusya bankacılık sektörünün yasadışı finansman için potansiyel bir çıkış olarak kulanıldığı endişeleri nedeniyle, Rusya'nın yaptırımlardan kaçınmasını engellemesi için Türkiye üzerindeki baskıyı artırdığını” yazdı.

15/09/2022 13:59
Financial Times: Türkiye’ye Mir kart baskısı artıyor

Bu iddia üzerine Mir ödeme sistemleri Rusya'da bir açıklama yaptı ve kartın Türkiye'de çalışmaya devam ettiğini duyurdu. Habere göre AB, endişelerini Türk yetkililere doğrudan iletmek için bir resmi heyet yollamaya hazırlanırken, ABD, Rusya'nın yerel ödeme sistemi Mir'e entegre olan Türk bankalarını yakın takibe aldı.

Habere göre Türkiye üzerindeki baskının nedeni, Batılı başkentlerin Rusya’ya karşı yeni önlemler almak yerine mevcut yaptırımların daha sıkı uygulanmasına odaklanması. Bu politika değişimi, uygulanan ekonomik yaptırımların Rusya ekonomisine umulduğu kadar zarar vermemesiyle açıklanıyor.

Rusya Merkez Bankası, Visa ve Mastercard'a alternatif olarak geliştirdi

Ancak AB’de mevcut önlemlerdeki boşlukların kapatılmasının Kremlin'in finansman durumunu zora sokacağı düşüncesiyle Mir kartı takibe aldı. Türkrus'ta yer alan habere göre, gazeteye konuşan iki Batılı kaynak, “Üçüncü ülke finans kurumlarının Mir ödeme ağıyla bağlantı kurmaması gerektiğine dair çok net bir mesaj göndereceğiz. Türkiye ana hedef. Açıkları kapatmamız gerekiyor” dedi.

Rusya Merkez Bankası'nın Visa ve Mastercard'a alternatif olarak geliştirdiği Mir ödeme sistemine Türkiye'nin en büyük beş bankasından Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, DenizBank ve Halkbank üye olmuştu.

AB'nin finansal hizmetler komiseri, önümüzdeki ay Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyor

Financial Times’a konulan Türk banka yetkilileri, "Yaptırımlı bankalarla işlem yapmadıklarını, Rusya'ya yönelik uluslararası yaptırımlara tam olarak uyduklarını” söylediler. AB'nin finansal hizmetler komiseri Mairead McGuinness, yaptırımları güçlendirme çabalarının bir parçası olarak, önümüzdeki ay Türkiye'yi ziyaret etmeyi hedefliyor.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, geçen ay Türk iş dünyasını "Rusya'nın ülkenizi yaptırımlardan kaçmak için kullanma girişimleri" ve "yaptırım uygulanan Rusya kuruluşlarıyla iş yapmanın" riskleri konusunda uyardı.

Mir'den açıklama

Bu iddiaların ardından Mir sisteminin yönetim merkezinden RBC'ye verilen demeçte, "Mir kartlarının Türkiye'de normal şekilde çalıştığı" vurgulandı. Ancak Türkiye'deki bankaların, alt yaptırıma tabi bankaların kartlarından işlemleri reddedebilecekleri vurgulandı.

Mir kart operatörü Ulusal Ödeme Kartı Sisteminin (NSPK) temsilcisi, "Mir ödeme sistemi, yaptırımlar kapsamında Rus bankalarının kartlarıyla işlem yapmayı reddetme vakalarını not ediyor ve durumu izliyor” dedi.

Dünkü gelişmeler:

Bazı Rus turizm sitelerinde bugün yer alan, "ABD'nin baskısı üzerine Türkiye Mir kartlarının kabulünü kısıtladı. Türkiye'deki bankalar ve oteller, ABD Hazinesinin ülke yetkililerini Rusya'ya karşı yaptırımları ihlal etme uyarsının ardından Mir ödeme kartlarını reddetmeye başladı” haber üzerine Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) açıklama yaptı.  Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye'deki Rus turistlerin ödemelerinde kabul edilmeye devam ettiği bildirildi.

Turizm sektörünün sitesi Tourdom'a göre, en az üç büyük otel zinciri Mir aracılığıyla yapılan ödemelerde sorun yaşadığını yazdı. Haberde bazı Türk bankalarının Mir kartı ile ödeme yapmaya son verdikleri de iddia edildi.

Maya Lomidze: Mir Kart Türkiye’de kabul edilmeye devam ediyor

Bu haberin sosyal medyada yayılması üzerime ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye’de kabul edilmeye devam ettiğini söyledi. Lomizde, "Sorun varsa genel değil, sadece noktasal niteliktedir" dedi. Lomidze, “Yaptırım kapsamında olmayan bankaların kartlarıyla yaşanan bir sorun yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Mir kartının kabulünü yasaklama talimatı olduğuna dair de hiçbir kanıt yok" dedi.

ATOR Başkanı, Türk Merkez Bankası'nın talimatının yaptırıma maruz kalan bankaların kartlarıyla ilgili olabileceğini kabul etti. Lomidze, bugüne kadar Sberbank, VTB, Gazprombank ve diğerleri dahil olmak üzere bu kapsamda olan 22 banka olduğunu kaydetti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.