Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı

Fransa'da tartışmalı emeklilik reformuna karşı kitlesel grevlerin 8'incisi başladı. Ülke çapında yapılan grev nedeniyle Paris'in simge yapısı olan Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı.

15/03/2023 21:20
Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı

 

Fransa’da tartışmalı emeklilik reformuna karşı düzenlenen kitlesel grevlerin 8’incisi başlarken, ülke genelinde 200’den fazla noktada gösteri düzenlenecek.

Ülkede emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı öngören reforma ilişkin yasa tasarısı yerel saatle 09.00’da Fransız Senatör ve milletvekillerinden oluşan Karma Komisyon’da görüşülmeye başlanırken Genel İş Sendikası (CGT) başta olmak üzere çok sayıda sendikanın katılımıyla bu reforma karşı 8’inci büyük grev başladı.

Fransız basınındaki haberlere göre, başkent Paris başta olmak üzere çok sayıda kentte enerji, ulaşım, rafineri ve temizlik dahil farklı sektörlerin çalışanları greve gitti.

Büyük grev bekleniyor

Ülke genelinde başkentin yanı sıra Lille, Marsilya gibi kentlerde de protestoların beklendiği grevler kapsamında, bölgesel istihbarat verilerine göre 50 bin ila 80 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 650 bin ila 850 bin kişinin, 230 farklı noktada gösterilere katılması bekleniyor. 

Eyfel Kulesi kapanacak 

Öte yandan grev nedeniyle başkentin sembollerinden Eyfel Kulesi’nin bugün kapalı olacağı bildirildi. Sözcü'de yer alan habere göre, Eyfel Kulesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “ulusal grev” nedeniyle kulenin bugün kapalı olacağı duyuruldu. Açıklamada, kulenin önündeki alanın yerel saatle 21.00’e kadar açık ve erişebilir olacağı kaydedildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.