Ertelenmesin, kaldırılsın... Turizm sektöründe 2.3 Milyar TL için kaos yaratılıyor

Konaklama Vergisi, çok iyi giden turizm sektörünün içine pimi çekilmiş el bombası koymak gibi. Sektör, güçlü rakipleri ile nasıl rekabet edeceğini ve ülkeye nasıl daha çok turist getireceğini konuşmak yerine, enerjisini bu tür yanlış düzenlemelerin etkisini bertaraf etmeye harcıyor.

19/12/2022 13:25
Ertelenmesin, kaldırılsın... Turizm sektöründe 2.3 Milyar TL için kaos yaratılıyor

Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen, bugünkü köşe yazısında Konaklama Vergisi'ni ele aldı. Türkmen'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Konaklama Vergisi, 7 Aralık 2019 tarihli 7194 sayılı Kanun ile hayatımıza girmişti. Bu vergi, Gider Vergileri Kanunu içinde düzenlenmiştir. Yürürlüğe girişi, pandemi sürecinin de etkisi ile en son 01.01.2023 olarak belirlenmişti. Turizm sektörünün bütün bileşenleri bir yıl daha erteme istemesine rağmen, bu çağrı iktidarda yankı bulmadı. Konaklama Vergisi Uygulama Genel Tebliği 14 Aralık'ta Resmî Gazete'de yayımlandı. Böylece, 01.01.2023 tarihi itibari ile Konaklama Vergisi uygulamasının önünde bir engel kalmadı!

Aylık bir yükümlülük olan Konaklama Vergisi'nin ilk beyannamesi 26 Şubat 2023 tarihine kadar KDV yönünden bağlı olunan vergi dairesine ve KDV mükellefiyeti bulunmayanlarca ise tesisin bulunduğu yer vergi dairesine beyan edilecektir.

Konaklama Vergisi kaldırılmalıdır

Dünya uygulamasında şehir vergisi olarak uygulanan ve yerel yönetimler tarafından maktu olarak tahsil edilen bir vergiyi; dolaylı vergi haline getirip nispi oran uygulayarak genel bütçe geliri haline getirmek, dahiyane bir buluş! Buluş dahiyane ama uygulamak çok zor. Çok iyi giden turizm sektörünün içine pimi çekilmiş el bombası koymak gibi. Sektör, güçlü rakipleri ile nasıl rekabet edeceğini ve ülkeye nasıl daha çok turist getiririzi konuşmak yerine, enerjisini bu tür yanlış düzenlemelerin etkisini bertaraf etmeye harcıyor.

Üç yıl yürürlüğü ertelenen verginin yine erteleneceği düşüncesi ile 2023 yılı sözleşmelerini vergisiz yapan işletmeler, vergiyi kimden alacak? Maliyet artışlarının etkisi ile zaten azalan kârlılık, verginin de etkisi ile daha da düşecek.

Uygulama başlamadan ortaya çıkan karışıklık ve huzursuzluk, uygulamanın başlaması ile birlikte had safhaya çıkacak. Konaklama Vergisi'nde ısrar etmenin 2023 yılı için devlete getirisi sadece 2.3 milyar TL olacak. Bu tutar 2023 yılı vergi geliri hedefinin sadece on binde altısıdır.

Benim önerim; yıl bitmeden bu verginin ertelenmesi değil, tamamen kaldırılması ve yeni yılda dünya uygulamalarına paralel şehir vergisinin çıkartılmasıdır.

Yazının tamamı: https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/nedim-turkmen/turizm-sektorunde-2-3-milyar-tl-icin-kaos-yaratiliyor-7529744/ 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.