Dolmabahçe Sarayı’nın altyapısı yenileniyor

Dolmabahçe Sarayı'nda Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı denetiminde kapsamlı yenileme çalışması yapılıyor. Sarayın yangın boruları, temiz su tesisatı, kamera, aydınlatma ve internet altyapısı, yürüyüş yolları ve yeşil alanları yenileniyor.

28/09/2022 11:53
Dolmabahçe Sarayı’nın altyapısı yenileniyor

Dolmabahçe Sarayı’nın 30 bin metrekarelik alanında tüm altyapısı ve peyzaj düzenlemesi için kapsamlı bir yenileme çalışması yürütülüyor. Projede mimar, inşaat, elektrik ve makine mühendisinden oluşan 80 kişilik bir ekip çalışıyor. Proje ile birlikte sarayın yangın boruları, temiz su tesisatı, kamera ve aydınlatma sistemi, internet altyapısı, yürüyüş yolları ve yeşil alanları yenileniyor. Mayıs ayında başlayan yenileme çalışmalarının ekim ayında tamamlanması bekleniyor.

Milli Saraylar Dolmabahçe Sarayı Daire Başkanı Osman Celaleddin Urhan, Sarayın 30 bin metrekarelik alanında tüm altyapı ve peyzaj düzenlemesi yapılacağını ifade ederek, “Bin 800 metre uzunluğundaki tüm yangın borularını yeniliyoruz. 3 bin metre uzunluğundaki temiz su tesisatının yeniliyoruz. Elektrik aksamı olarak düşündüğümüzde ise yaklaşık 12 bin 500 metre uzunluğunda kamera sistemi, aydınlatma ve internet altyapısını son teknolojik kablolarla yeniliyoruz.

Bunların hepsi yedekli şekilde yaptırılıyor. Bununla ilgili ‘reçineli agrega’ dediğimiz 9 bin 250 metrekarelik bir alanı, podima taşlarıyla yeniliyoruz. Bu sayede hem drenaj altyapısı hem de sulama tesisatı da yenilenmiş oluyor. Yeşil alan olarak ise 16 bin metrekarelik bir alana rulo çim döşüyoruz. Bu çalışmalar hiçbir şekilde bir ağacın ya da bir bitkinin köküne zarar vermeden, bilim ve danışma kurulumuzun denetimleriyle gerçekleşmektedir” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.