Çevre Bakanlığı’ndan, yeni 'Gürültü Genelgesi'...

Çevre Bakanlığı'nın hazırladığı ve katı kurallar içeren 'Gürültü' genelgesine göre, sokak düğünleri tarih oluyor, havai fişek gösterileri yasaklanıyor, turistik merkezlerde de yüksek sesle müzik sınırlanıyor.

Turizm Aktüel Turizm Aktüel
01/01/2020 02:40
Çevre Bakanlığı’ndan, yeni 'Gürültü Genelgesi'...

İçişleri Bakanlığı'nın, kamuoyunda 'Kırmızı Nokta Genelgesi' olarak adlandırılan ve üç yıl önce Danıştay'dan dönen, 'İçkili mekanların kent dışına çıkarılması' genelgesinin ardından, bu kez de Çevre ve Orman Bakanlığı, tartışılacak bir düzenlemeye imza attı. Başbakanlık'a gönderilen 'gürültü genelgesi' ve 'yönetmelik değişikliği', turizmcileri ve eğlence sektörünü zora sokacak düzenlemeler öngörüyor.

 

 

CANLI MÜZİKLERE DAHA DAR SINIRLAR...

 

 

- Buna göre, eğlence yerlerinde, yüksek sesle müzik çalınmayacak. Yasağa uymayan işletmeler hakkında para cezasından kapatmaya kadar varan yaptırımlar uygulanacak. İşletmelerin müzik yayınlarına saat kaçta son verecekleri ise mahali yetkililerce belirlenecek.

 

 

- Genelgeyle otel ve eğlence mekanlarındaki 'desibel' sınırları yeniden belirlenecek. Uygulama 'Turistik belgeli' otel ve eğlence mekanlarını da kapsayacağı için bu tür işletmelerin denetimi konusunda Turizm Bakanlığı'ndan da destek alınacak. Otellerde düzenlenen canlı müzik programları ve animasyonlar, bu aktivitelere katılmayan otel müşterilerinin rahatsız etmeyecek düzeyde tutulacak.

 

 

- 'Gürültü kirliliğini önlemek' amacıyla hazırlanan değişikliklerden en fazla etkilenecek işletmeler arasında, açık ve yarı açık eğlence mekanları da bulunuyor. Yeni düzenlemeyle 'hassas bölgeler' olarak bilinen konut, okul, hastane, huzurevi ve öğrenci yurtlarının bulunduğu bölgelerdeki eğlence mekanlarında yüksek sesle müzik yapılmasına izin verilmeyecek. Bu tür işletmeler, gerekli önlemleri almamaları halinde kapatılacak veya şehir dışına taşınacak.

 

 

- Çevre Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülecek gürültü denetimi çalışmalarında, valilikler, belediyeler ve kaymakamlıklardan da faydalanılacak. Yeni düzenlemelerde yer alan standartlara uymayan çok sayıda eğlence mekanının kapanma tehditiyle karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

 

SERTİFİKA ŞARTI

- Yeni düzenleme, AB ülkelerinde uygulanan uçaklardan kaynaklanan gürültü kirliliğini de frenleyecek. Buna göre, yerli havayolu şirketleriyle Türkiye'ye uçuş yapan yabancı havayolu şirketlerine ait uçaklara, 'gürültü sertifikası' zorunluluğu getirilecek.

 

 

 

HAVAİ FİŞEĞE SON

Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan genelge ve yönetmelikle, sokak düğünlerine ve havai fişek gösterilerine de sınırlamalar gelecek. İl Çevre Kurulları tarafından belirlenecek alanlar dışında sokak düğünü ve havai fişek gösterisi yapılamayacak.

 

 

 

Düzenleme turist sayısını artıracak mı?

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfü Akçam, mimarı olduğu düzenlemeyi şöyle savundu: Ulaşımla ilgili, trafikle ilgili gürültülere yönelik de ciddi çalışmalarımız var. Sanayi tesislerinin yarattığı gürültüyle ilgili olarak işletmelerden 'Gürültü kontrol belgesi' istiyoruz. Yeni düzenlemeler turistik otelleri de kapsayacak. Çünkü turistlerin büyük bölümü ülkemize eğlenmeye değil, dinlenmeye geliyor. Göreceksiniz, turistler de bu düzenlemeden oldukça memnun kalacak. Hatta bu düzenlemelerin ardından ülkemize gelecek turist sayısı daha da artacak. (tourexpi)

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.