Butik otellere pazarlama önerileri

Antalya’da bir butik otel gerçeği var. Bu iyi bir şey. Ama bu gerçeği, sadece Antalya’da yaşayanlar, tanıyanlar, çalışanlar biliyor. Ne tuhaftır, bunu bilmesi gerekenlerin haberi yok.

Adil Gürkan Adil Gürkan 12/01/2022 10:13
Butik otellere pazarlama önerileri

Antalya’da bir butik otel gerçeği var.

Bu iyi bir şey. Ama bu gerçeği, sadece Antalya’da yaşayanlar, tanıyanlar, çalışanlar biliyor.

Ne tuhaftır, bunu bilmesi gerekenlerin haberi yok.

Bu muhteşem kentteki olağanüstü güzel butik otelleri bilen pek yok.

Konaklayan ve sonra da bu işletmelerin müdavimi olan insan sayısı çok değil.

Bunun en başta gelen nedeni algılarla ilgili

Dünya, Antalya’yı 5 yıldızlı devasa oteller ile tanıyor. Buna bağlı olarak da, Dünya, Antalya’yı hesaplı bir her şey dahil tatili destinasyonu olarak biliyor.

Farklı, elit, butik bir tatil yapmak isteyenler, Antalya’da beklentilerini karşılayacak şirin işletmeler olduğunu biliyor mu?

Hayır.

Zira en başta bu işletmeler, o insanlara “ Hey, biz buradayız” demiyor ki. Ya da dediklerini sanıyorlar. Tek tip, ağızlarda sakız olmuş sloganlarla, karman çorman tanıtım metinleri ile kendilerini tanıttıklarını sanıyorlar.

Eğer bunlar başarılı yöntemler ise, Antalya’daki butik otellerin 12 ay boyunca dolu ve hatta cıvıl cıvıl olması gerekmez mi?

Sonuç, hayal kırıklığı

Demek ki bir şeyleri ya da her şeyi yanlış yapıyorlar.

Aslında tam tersini sağlamak mümkün. Hatta çok kolay.

Antalya bir butik otel cenneti olabilir. Bir bütün olarak Antalya ilinin kıyıları, dağları, yaylaları, minik, sempati odağı, şirin butik otellerle dolabilir.

Nasıl olabilir, birkaç öneri ile butik otellere yardımcı olalım.

Güçlü ve markalaşmış oteller, kendi alanlarındaki rekabette bir adım ileridedir. Bunu kabul edelim. Yüksek tanıtım bütçeleri vardır. Pazarda isimleri bilinir. Yetenekli pazarlama departmanları etkili kampanyalar gerçekleştirir. Bütün bunlara rağmen, butik otelciler en küçük bir endişeye kapılmamalı.

Butik oteller kalabalıklardan ayrışmak için neler yapabilir?

1. Üstün olduğunuz özellikleri net olarak tanımlayın

Butik otellerin, markalı büyük otellere göre üstün oldukları birçok alan vardır. En güçlü avantajları ise, konuklarına anılar biriktirme fırsatı sağlamalarıdır. Anı yaratma yeteneği orta ve uzun vadede en güçlü rekabet avantajıdır.

Büyük tesisler, binalara, kalitelerine ve isimlerinin bilinmesine odaklanır. Ama bu tesislerde konaklayanlar, çıkıştan birkaç hafta sonra her şeyi unutur.

Butik oteller, sunabilecekleri anılara ve yaşatacakları deneyimlere odaklanmalıdır.

2. Arkadaş çevrelerine girin

İnsanlar sizi arkadaşlarına tavsiye ettiklerinde onları ödüllendirin. Mesela sosyal medya paylaşımları ödüllendirilebilir. Örneğin flip.to gibi servisler bu konuda yardımcı olabilirler. Bu platformlar, ödüllerinizi doğrudan duyurmanıza yardımcı olur.

3. Bir destinasyona dönüşün

Büyük otellerin asla ulaşamayacağı bir özgürlüğünüz var. Şirin markanızı kent ve içinde olup biten her şey ile bütünleştirebilirsiniz.

Kentteki sanat, spor, kültür etkinliklerini sergileyin. Yerel lezzetleri ikram edin. Denenmemiş ve fazla turistik olmayan deneyim paketleri oluşturun. Bir bloğunuz olsun. Kentin ve çevresinin saklı değerlerini tanıtın. Yerel işletmelerle birlikte hareket edin.

4. Her pazarlama önerisine kulak asmayın

Doğru olan yöntem her sene başında ideal bir plan oluşturun. Her öneriye zaman ayırmayın ve hatta dikkate de almayın. İstikrarlı ve kalıcı bir plan ile başarı sağlayabilirsiniz.

5. Benzersiz olduğunuz satış noktasını sunun

Önce benzersiz satış noktanızı belirleyin. Bu bir beyin fırtınası ile keşfedilebilir. Sonra hedef pazarınızın etkin olduğu online platformlarda tanıtım yapın.

Bu çerçevede, benzersiz satış noktalarınızın neler olabileceğine bakalım.

Bulunduğunuz yer- Butik oteliniz, çok güzel bir parka, spor mekanına, denize, müzeye ya da buna benzer ilgi noktalarına yakın olabilir. Bunu sitenizde paylaşın.

Lokantanız ve Barınız – Foodie dediğimiz mutfak sevdalıları vardır. Gurme hafta sonu etkinlikleri, Mutfak şefiniz ile özgün yemek kursları, viski, zeytinyağı, şarap, kahve veya çay tadımı gibi çekici sunumlar ile onları çekebilirsiniz. Bunların videoları çok ilgi çeker.

Sağlık merkeziniz- Sağlıklı yaşam paketleri ve özel ürünler oluşturarak otelinizin diğer alanlarında zindeliği ve sağlıklı yaşamı teşvik edin. Spa tutkunları için eğlenceli bir sağlık ve zindelik sırları mekanına dönüşün.

Mimari/tasarım/sanat koleksiyonunuz–Yerel sanatçılara el uzatın. Yerel müziğe ve müzisyenlere destek olun. Birlikte projeler üretin. Blog yazarlarını ve fotoğrafçıları kazanın. İşletmenizi bir buluşma ve paylaşım mekanı olarak parlatın.

Örnek personeliniz – Personelinizden sosyal medyada seyahat ipuçlarını ve diğer yerel sırları paylaşmalarını ve mümkün olduğunda misafirlerle etkileşime girmelerini isteyin. Sektörde bir düşünce lideri olun. Yenilikleri takip edin. Bu sektöre yeni başlayanlar için eğitim ve özel sınıflar sunun.

6. Tüm cephanenizi bir seferde harcamayın

İşletmenizin birçok güçlü yönü vardır. Hepsini tek bir kampanyada kullanmayın. Bir kampanyada sağlık merkezinizi tanıtın. Bir başka kampanyada yemek tutkunlarına seslenin. Üstünlüklerinizi anlatacağınız kampanyaları yıl boyunca devam edecek bir takvime bağlayın. Her ay bir başka kampanya yürütün.

7. Doğru yapanlardan ilham alın

Farklı destinasyonları inceleyin.

Sizin hayal ettiklerinizi başarmış olan butik, bağımsız otellere bakın.

Nasıl başardıklarını sorun. Dayanışmadan zarar gelmez.

Onlarda sizin gibi iskelet ekiplere sahiptir. Soru sormanızdan da mutlu olurlar. Siz de onlarla deneyim ve bilgi paylaşın. Birlikte daha güçlü olursunuz.

8. Oteliniz dolu olsa da gevşemeyin

Butik otel pazarlama kampanyaları, düşük sezonda ve yüksek sezonda yıl boyunca çalışmalıdır. Tıpkı temizlik gibi, pazarlama da günlük olarak gerçekleşir.

Bu butik otel pazarlama ipuçlarını iyi kullanın!

Unutma, kavgadaki köpeğin boyutu değil, köpeğin içindeki kavganın boyutu önemlidir. Daha büyük zincirlerle aynı marka bilinirliğine sahip olmamanız, sadık bir müşteri ağı oluşturamayacağınız anlamına gelmez.

Unutmayın.

Günümüzde büyük balık küçük balığı değil, akıllı ve hızlı balık yavaş ve akılsız balığı yiyor.

Daha büyük zincirler ile aynı düzeyde popüler olmamanız, sadık ve güçlü bir konuk ağı oluşturamayacağınız anlamına gelmez.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.