Ayasofya'da tartışılan görüntü… Turist kafilesini gezdiren bu kişi kim?

Trabzon’da Ayasofya’da çekilen görüntüler sosyal medyada gündem oldu. Turist kafilesini gezdiren bir kadının anlatımı tartışmalara neden olurken, Rehber Taban Hareketi, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

18/04/2024 14:01
Ayasofya'da tartışılan görüntü… Turist kafilesini gezdiren bu kişi kim?

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde bulunup 13. yüzyılda Bizans İmparatorluğu döneminde kilise olarak inşa edilen, freskler, oyma taş işçilikleri ve sanatsal detaylarla zenginleştirilen Ayasofya Müzesin'de kaydedilen görüntüler gündem oldu.

Profesyonel rehber olduğu ne sürülen şahsın dolaştırdığı turist kafilesine yaptığı anlatım tartışma yarattı. Bazı kullanıcılar tarih bilen yabancı dile daha hakim rehberlerin olması gerektiğini savundu. Konuya ilişkin Rehber Taban Hareketi Odatv'ye açıklamada bulundu. Söz konusu şahsın profesyonel turist rehberi olmadığı belirtilen açıklama şöyle:

Profesyonel Turist Rehberi, görünür şekilde kokartını asmak zorunda

Trabzon Ayasofya Camii'nde yabancı turistlere, yetersiz tarih ve dil bilgisiyle bilgi veren kişi kesinlikle profesyonel turist rehberi değildir. Profesyonel Turist Rehberi, görünür şekilde kokartını asmak zorunda olup rehberler üniversitesilerin rehberlik bölümlerinde eğitim alarak en az bir yabancı dili akıcı şekilde konuşabildiğini girdiği yabancı dil sınavlarındaki yeterliliğini ispat ederek lisans sahibi olurlar.

Ülkemizde 14 bin ruhsatname sahibi rehber bulunmakta olup 38 farklı dilde ve Türkçe dilinde hizmet verilmektedir. Bugün TBMM'de 6326 sayılı Turist Rehberliği yasa tasarısı şuanki haliyle kabul görürse , ülkemizin maalesef işin ehli olmayan kişiler tarafından bu şekilde tanıtılmasının önü açılmış olacaktır.

Buna yabancı tur liderleri veya ülkemizdeki stratejik noktaları tespit edebilme amacıyla gelmiş ajanlardan, tarihi eser kaçakçısı olan kişiler gibi denetlemenin mümkün olmadığı kişiler de dahildir. Ne yazık ki, bu da milli güvenlik sorununa sebebiyet verebilecek kadar riskli bir durumdur. İlgili içerik, turist rehberlerinin, eğitim almamış dil bilmeyen kişilerin rehberlik yapabilmesine olanak tanıyan yasa değişikliğine tepki olarak yaklaşık iki hafta önce paylaşılmıştır."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.