Avdagiç: Yabancılar ‘İstanbul yıkılıyor mu’ diye soruyor

İTO Başkanı Avdagiç, depremden bu yana şehirdeki AVM cirolarında yüzde 35, lüks segment satışlarında yüzde 80, otel doluluklarında yüzde 30 düşüş yaşandığını söyledi. Avdagiç, "Yabancılar ‘İstanbul yıkılıyor mu’ diye soruyor" dedi.  

11/03/2023 12:13
Avdagiç: Yabancılar ‘İstanbul yıkılıyor mu’ diye soruyor

Depremden sonra yükselen “İstanbul’dan sanayiyi çıkaralım” söyleminin tehlikeli olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Yabancı alıcılar, ‘Madem tesisleriniz kapanacak, alternatif tedarikçi bulayım’ durumuna giriyor” dedi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) mart ayı olağan meclis toplantısında gündem yine deprem oldu. Dün gerçekleşen toplantıda İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Oda olarak 6 Şubat’tan itibaren depremi en öncelikli gündem maddesi olarak gördüklerini ve görmeye de devam ettiklerini söylerken, depreminin üzerinden bir ay geçmesine rağmen, felaketin etkilerinin hala çok şiddetli hissedildiğine dikkat çekti.

İstanbul’u konuşurken kullanılan jargona çok dikkat edilmesi gerekiyor

Ekonomi gazetesinden Merve Yiğitcan'ın haberine göre, İstanbul’u konuşurken kullanılan jargona çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Avdagiç, “Yakın zamanda Berlin’deki turizm fuarındaydım. Oraya gittiğim zaman ilk sorulan, ‘İstanbul nasıl, İstanbul yıkılıyor mu, her yer eski bina, ne olacak’ oldu.

Depremden bu yana İstanbul’da AVM satış endekslerinde yüzde 33-35’lik düşüş var. Lüks segment satış kategorisinde düşüş yüzde 80’lere ulaştı. İstanbul otellerinde de yüzde 30’lar mertebesinde rezervasyonlarda ve oda doluluğunda düşüş söz konusu. Dolayısıyla İstanbul’daki deprem riskini yazarken İstanbul’un ekonomik önemini göz ardı etmemeliyiz” uyarısında bulundu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.