Artık Türkiye'de kullanılmıyor mu? ATOR'dan Mir Kart açıklaması

Bazı Rus turizm sitelerinde yer alan, "ABD'nin baskısı üzerine Türkiye Mir kartlarının kabulünü kısıtladı. Türkiye'deki bankalar ve oteller, ABD Hazinesinin ülke yetkililerini Rusya'ya karşı yaptırımları ihlal etme uyarsının ardından Mir ödeme kartlarını reddetmeye başladı” haber üzerine Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) açıklama yaptı.

15/09/2022 14:06
Artık Türkiye'de kullanılmıyor mu? ATOR'dan Mir Kart açıklaması

Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye'deki Rus turistlerin ödemelerinde kabul edilmeye devam ettiği bildirildi. Turizm sektörünün sitesi Tourdom'a göre, en az üç büyük otel zinciri Mir aracılığıyla yapılan ödemelerde sorun yaşadığını yazdı. Haberde bazı Türk bankalarının Mir kartı ile ödeme yapmaya son verdikleri de iddia edildi.

Bu haberin sosyal medyada yayılması üzerime ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye’de kabul edilmeye devam ettiğini söyledi. Lomizde, "Sorun varsa genel değil, sadece noktasal niteliktedir" dedi. Lomidze, “Yaptırım kapsamında olmayan bankaların kartlarıyla yaşanan bir sorun yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Mir kartının kabulünü yasaklama talimatı olduğuna dair de hiçbir kanıt yok" dedi.

ATOR Başkanı, Türk Merkez Bankası'nın talimatının yaptırıma maruz kalan bankaların kartlarıyla ilgili olabileceğini kabul etti. Lomidze, bugüne kadar Sberbank, VTB, Gazprombank ve diğerleri dahil olmak üzere bu kapsamda olan 22 banka olduğunu kaydetti.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.