Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 55 arttı

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılının ilk 3 ayında Antalya'ya gelen turist sayısında yüzde 55 artış olduğunu söyledi. Başkan Güngör, eldeki verilerin iyi bir turizm sezonu geçirmek adına umut verdiğini belirtti.

28/04/2023 12:06
Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 55 arttı

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek kabul edildi. MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm, ihracat ve bölge ekonomisine yönelik çeşitli istatistiki verileri interaktif bir sunum ile açıkladı.

2023 yılının ilk 3 ayında Antalya'ya gelen turist sayısında yüzde 55 artış olduğunu belirten Başkan Güngör, "Antalya'ya 2022 yılı Ocak- Mart ayında yaklaşık 566 bin turist gelmiştir. 2023 yılının aynı döneminde ise Antalya'mıza yaklaşık 800 bin turist gelmiştir. Şehrimize gelen turist sayısında yaklaşık yüzde 55 artış olmuştur.

Manavgat- Side turizm destinasyonu için bu durum iyi bir turizm sezonu geçirmek adına umut veriyor. 2023 yılı Ocak- Mart ayında Antalya'ya en çok turist yüzde 31 ile Rusya'dan geldi. İkinci sırayı yüzde 25 ile Almanya, üçüncü sırayı yüzde 13 ile İngiltere, dördüncü sırayı yüzde 3,5 ile Polonya, beşinci sırayı ise yüzde 2,6 ile İran'dan gelen turistler oluşturmuştur. Sıralama diğer ülkeler ile devam etmektedir" dedi.

'TURİZM SEZONUNDAN UMUTLUYUZ'

Manavgat- Side turizm destinasyonunun dünya turizm pazarındaki payını gün geçtikçe artırdığına vurgu yapan Başkan Güngör, "Etkili tanıtım ve tesis kalitesi turistlerin tercihini önemli ölçüde etkiliyor. Bunu rezervasyon oranlarında gözlemleyebiliyoruz. Türkiye'nin bacasız sanayisi olarak değerlendirilen turizmde kapasite ve kalite olarak bel kemiği Manavgat- Side turizm destinasyonudur.

Türkiye'ye gelen turistin üçte biri Antalya'ya, ilimize gelen turistin üçte biri de Manavgat'a gelmektedir. Manavgat- Side turizm destinasyonu ülke ekonomisine ciddi anlamda döviz girişi sağlamaktadır. MATSO olarak bu yıl turizm sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz adına oldukça umutluyuz. Bereketli bir sezon bizi bekliyor" diye konuştu. (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.